Adam Didur

Muzyka
Teatr
24-12-1874 - 07-01-1946
Bytom
Opera Śląska
tel 323966815
Organizatorzy:

Polskiego śpiewaka Adama Didura wielu melomanów uważa za jednego z najznakomitszych basów przełomu XIX i XX wieku. Miał wspaniały głos o rozległej skali, pozwalającej mu śpiewać niektóre partie barytonowe oraz znakomitą technikę i temperament aktorski. Zaczął śpiewać w chórach studenckich podczas pobierania nauki na Uniwersytecie Lwowskim. W wieku 18 lat rozpoczął lekcje śpiewu w Galicyjskim Towarzystwie Muzycznym we Lwowie. Dzięki stypendium miłośnika śpiewu, zachwyconego jego głosem (ufundowanego przez skromnego urzędnika kolejowego Jana Raspa), wyjechał na dalsze studia muzyczne do Włoch. Tam w 1894 roku w Pinerolo koło Turynu rozpoczął karierę operową.

Występował często na scenie lwowskiego Teatru Wielkiego, we Lwowie też nauczał. Śpiewał na licznych scenach włoskich (był zaproszony do wykonania IX Symfonii Beethovena z zespołem La Scali), a następnie w Aleksandrii i Kairze. Śpiewał także w Rio de Janeiro i Buenos Aires. W sezonie 1898/ 99 występował na scenie teatru w Messynie, a w latach 1899-1903 był stałym solistą Opery Warszawskiej. W latach 1903-06 ponownie śpiewał w mediolańskiej La Scali, a dwa lata później zadebiutował na scenie nowojorskiej Manhattan Opera. Rozgłos zyskał także w Rosji, gdzie jego sławy nie przyćmiły nawet występy wielkiego Fiodora Szalapina.

W roku 1932 wycofał się ze sceny i powrócił do kraju poświęcając się pracy pedagogicznej. Po zakończeniu wojny, Adam Didur przy współudziale m.in. Ludomira Różyckiego, uruchomił Państwową Operę Śląską w Bytomiu i został jej dyrektorem. Pierwsze przedstawienie miało miejsce 14 czerwca 1945 roku. Do 1946 roku prowadził także klasę śpiewu w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach (do jego podopiecznych należała m.in. Maria Fołtyn). (gm)