Janosch
Horst Eckert

Literatura
11-03-1931
Zabrze
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak Sp. z o.o.
Organizatorzy:

Horst Eckert, znany światu jako Janosch, urodził się w 1931 roku w Zabrzu. Wychowywał się w robotniczym domu, jako nastolatek został wysiedlony do Niemiec, skąd przeniósł się na Teneryfę. Choć Janosch pisze w języku niemieckim, uważa się za Ślązaka. Jak głosi legenda, pseudonim Janosch powstał przypadkowo, kiedy Horst Eckert skierował do druku swoje pierwsze opowiadanie „Historia konia Wałka” (1960), podpisując je imieniem Janusz, a niemiecki zecer dokonał korekty na Janosch.

Paradoksalnie wbrew trudnym losom, na które złożyły się ciężkie dzieciństwo czy alkoholizm, Janosch w swoich opowieściach dla dzieci i ilustracjach, wykreował przyjazny świat, bliski ludziom z wyobraźnią na całym globie. Jest autorem przeszło 300 książek dla dzieci, w tym obejmującego ponad 100 pozycji cyklu o Misiu i Tygrysku, który przetłumaczono na ponad 30 języków. Stworzone przez niego w ilustracjach postaci wykorzystano przy tworzeniu filmów animowanych.

W 1970 roku wydał książkę „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny” – najsłynniejszą bodaj opowieść o dziejach Górnego Śląska, osadzoną w czasie od lat 30. do 50. XX wieku. Powieść w 2004 roku została zaadaptowana przez katowicki Teatr Korez, do dziś jest najpopularniejszym spektaklem teatru. (mn)