Kwintet Śląskich Kameralistów

Otacza nas coraz więcej muzyki – muzyki bardzo różnej. Stylistyki zaczynają się mieszać, a zespoły, takie jak Kwintet Śląskich Kameralistów, zdobywają coraz większą popularność.

Zespół został założony przez liderów Śląskiej Orkiestry Kameralnej w lipcu 1993 roku. Początkowo skład występował jako kwartet, następnie został poszerzony o kontrabas. Wystąpili na wielu festiwalach w Polsce i za granicą. Zapoczątkowali cykl letnich koncertów promenadowych „Od Bacha do Beatlesów”, odbywających się przy wielkim zainteresowaniu publiczności co roku w katowickim Parku Kościuszki. W kwietniu 2010 roku Kwintet miał zaszczyt akompaniować finalistom konkursu fortepianowego Spazio Teatro 89 w Mediolanie.

Przełomem w karierze zespołu był cykl aranżacji autorstwa koncertmistrza zespołu Dariusza Zbocha. Zebrał on największe przeboje gwiazd muzyki rozrywkowej lat 60. i 70., a następnie w mistrzowski sposób przedstawił je „widziane oczami wielkich kompozytorów minionych epok”. W grudniu 2009 roku zespołowi udało się nagrać i wydać debiutancką płytę zatytułowaną „Ba… Rockowo”, która spotkała się ze świetnym przyjęciem zarówno przez melomanów, jak i krytyków muzycznych.
Repertuar kwintetu jest sukcesywnie powiększany. Kwintet Śląskich Kameralistów tworzą: Dariusz Zboch – skrzypce, Jakub Łysik – skrzypce, Jarosław Marzec – altówka, Katarzyna Biedrowska – wiolonczela, Krzysztof Korzeń – kontrabas. (gm)