Maria Meyer

Maria Meyer uchodzi za jedną za najlepszych polskich aktorek musicalowych. Artystka estradowa, aktorka teatralna i filmowa zadebiutowała w 1977 roku w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie. W roku 1981 wygrała Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, a następnie rozpoczęła współpracę z Teatrem Śląskim w Katowicach.

Od 1988 roku jest etatową aktorką Teatru Rozrywki w Chorzowie. Do najważniejszych ról Marii Meyer należą kreacje w „Operze za trzy grosze” „Kabarecie”, „Rocky Horror Picture Show”, „Jesus Christ Superstar” i „Evicie”, za rolę w której otrzymała Specjalną Złotą Maskę.

Maria Meyer współpracowała z kabaretem Pod Egidą, występowała na scenach całego świata – w Londynie, Zagrzebiu, Lublanie, Tel Avivie czy Pradze. Od 1998 roku prowadzi własny teatr po nazwą Ma Scala. Maria Meyer jest m.in. laureatką nagrody ZASP im. Leny Starke, nagrody Wojewody Katowickiego, otrzymała także nagrodę prezydenta Miasta Chorzowa w dziedzinie kultury. Jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych aktorek. Znalazła się na liście 100 najpopularniejszych kobiet miesięcznika „Pani”. (mc)