Mirosław Neinert

Urodzony w Nysie aktor, reżyser i konferansjer jest m.in. współtwórcą katowickiego Teatru Korez oraz pomysłodawcą Katowickiego Karnawału Komedii.

Początkowo związany z Teatrem Telewizji, wystąpił m.in. w spektaklu „Stara kobieta wysiaduje” wg Różewicza w reżyserii Filipa Bajona, a także w kilkunastu filmach m.in. u Michała Rosy w filmie „Co słonko widziało”, u Macieja Pieprzycy w „Barbórce”. Można było zobaczyć go także w serialach telewizyjnych (m.in. „Kryminalni” i usłyszeć w ścieżkach filmów animowanych czy kreskówek stacji Fox Kids.

W roku 1990 założył wraz z grupą aktorów w Chorzowie prywatny Teatr Korez. Obecnie teatr ma swoją siedzibę w Katowicach i jest jedną z najmniejszych scen w kraju. Współtworzą go m.in. Elżbieta Okupska − aktorka filmowa oraz aktorka chorzowskiego Teatru Rozrywki, Piotr Warszawski − laureat Złotej Maski, Bogdan Kalus − aktor filmowy, wcześniej także twórca kabaretowy, Robert Talarczyk − dyrektor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, aktor, reżyser, scenarzysta.

Mirosław Neinert jest Laureatem Złotej Maski za przedstawienie „Cholonek, czyli Pan Bóg z gliny” wg Janoscha, nagrody Towarzystwa Kultury Teatralnej w konkursie Bliżej Teatru – Teatr 2000. (mc)