Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR, wcześniej działająca jako Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia – WOSPR) jest z pewnością orkiestrą o randze światowej.

Orkiestra powstała w 1935 roku w Warszawie. Utworzył ją i prowadził aż do wybuchu II wojny światowej Grzegorz Fitelberg. W marcu 1945 roku Orkiestra reaktywowana została w Katowicach przez Witolda Rowickiego, który pracował z zespołem przez pięć lat. W roku 1947 dyrekcję artystyczną objął ponownie, powróciwszy z zagranicy, Grzegorz Fitelberg. W swoim dorobku NOSPR ma ogromną ilość nagrań archiwalnych, wśród których ważne miejsce zajmują nagrania premierowe. Orkiestra nagrała ponad 190 płyt dla firm polskich i zagranicznych.

Z Orkiestrą występowali najznakomitsi dyrygenci i światowej sławy soliści niemal we wszystkich krajach Europy, w obu Amerykach, a także w: Japonii, Hongkongu, Chinach, Australii, Nowej Zelandii, Korei i na Tajwanie. W powojennej historii Orkiestra odbyła kilkaset zagranicznych podróży koncertowych, prezentując niemal zawsze muzykę polską. Realizowała również własne, niezwykłe projekty, takie jak: „Maraton twórczości Góreckiego” z okazji 70. rocznicy urodzin kompozytora, „Pociąg do muzyki Kilara” w 60. rocznicę wyjazdu kompozytora ze Lwowa – czyli podróż z rodzinnego miasta kompozytora, poprzez Rzeszów, Kraków i Katowice do klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie, podczas której orkiestra koncertowała na dworcach kolejowych, przedstawiając najsłynniejsze utwory artysty, „Polska Muzyka Najnowsza – Festiwal Prawykonań” i „Muzyczna podróż morska” na pokładzie Daru Młodzieży do Łotwy, Estonii oraz Finlandii, gdzie w stolicach tych państw prezentowała zarówno twórczość polską, jak i dzieła kompozytorów odwiedzanych krajów. (gm)