Tomasz Stańko

Niekwestionowana legenda polskiego i światowego jazzu, muzyk uznawany powszechnie za najwybitniejszego żyjącego trębacza jazzowego, twórca pierwszej europejskiej grupy free jazzowej Jazz Darings.

Urodzony w 1942 roku w Rzeszowie, ukończył krakowską Akademię Muzyczną i jeszcze na studiach zafascynował się dokonaniami awangardowych amerykańskich jazzmanów – Milesa Davisa, Ornette Colemana i Johna Coltrane’a, którzy na długie lata ukształtowali styl jego gry. Podobnie wielki wpływ wywarł na niego Krzysztof Komeda – legendarny pianista i kompozytor, z którym Stańko grywał w latach 60.

W 1968 roku powstał pierwszy ze słynnych kwintetów Stańki, w skład którego weszli Janusz Muniak i Zbigniew Seifert, a kariera muzyka nabrała wówczas prawdziwego rozpędu. W ciągu pięciu dekad praktycznie ciągłej obecności na scenie, Tomasz Stańko pojawiał się u boku największych sław światowego jazzu – Dona Cherry’ego, Cecila Taylora czy Jana Garbarka, nigdy też nie zaprzestał kolejnych eksperymentów, publikując między innymi nagrania z pogranicza literatury i poezji, takie jak „Peyotl” – album oparty na tekstach Witkacego. Poza nagrywaniem kolejnych albumów dla prestiżowej wytwórni ECM, Tomasz Stańko zajmuje się również organizacją dorocznego festiwalu „Jesień Jazzowa” w Bielsku-Białej. (msz)