Zespół Pieśni i Tańca Śląsk

Muzyka
01-07-1953
Koszęcin
Agnieszka Kukuła (rzecznik prasowy)
tel 603638784
tel 343106410

Tradycje regionu od lat pielęgnuje Zespół Pieśni i Tańca Śląsk – jeden z największych i najstarszych polskich zespołów folklorystycznych. Został założony w 1953 roku przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską. W momencie powstania był to jeden z dwóch w Polsce (obok „Mazowsza”) państwowych zespołów o takim charakterze.

Zespół początkowo prezentował folklor śląski, w szczególności tańce i pieśni z obszaru Górnego Śląska, ziemi cieszyńskiej i Beskidów. Później wykonywał także inne polskie utwory, m.in. związane z folklorem małopolskim czy kujawskim. Obecnie w repertuarze zespołu znajdują się również pieśni i tańce wszystkich polskich regionów, opery, oratoria oraz muzyka sakralna. Siedziba zespołu mieści się w Zamku w Koszęcinie niedaleko Lublińca.

Ponad stuosobowy skład zespołu obejmuje chór, balet i orkiestrę. W trakcie swojej kariery „Śląsk” odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach. Zespół ma na koncie ponad 7 tysięcy koncertów dla ponad 25 milionów widzów, 12 płyt wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska”, cztery z nich uzyskały status złotej, a jedna platynowej płyty. Wśród licznych nagród wymienić można m.in.: Złotą odznakę za zasługi dla województwa śląskiego (2008), Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji „Ambasador Spraw Polskich” (2009), „Skrzydła Merkurego” za promocję kultury polskiej i międzynarodowej na świecie (2009), Nagrodę im. Stanisława Ligonia (2009), Złoty Medal Akademii Polskiego Sukcesu (2009) czy „Lux ex Silesia” – nagrodę Metropolity Katowickiego (2009). (mn)