Dni Muzyki Jeunesses Musicales

Dni muzyki Jeunesses Musicales to dla wielu mieszkańców Jaworzna wydarzenie, na które czeka się cały rok. Od lat 80. impreza odbywa się w połowie lutego, a trwa od dwóch do czterech dni. Zapraszani są artyści reprezentujący różne style. Jest blues, funk, jazz, kabaret, reprezentowana jest piosenka poetycka, a także muzyka poważna na światowym poziomie. Przyjeżdżają muzycy nie tylko polscy, ale też zagraniczni, nierzadko z egzotycznych miejsc, jak np. kubańska wokalistka Mili Morena. Zdarza się, że na scenie Miejskiego Centrum Kultury i Sportu pojawiają się gwiazdy światowego formatu, jak urodzona w Jaworznie wokalistka Basia Trzetrzelewska czy trębacz Kevin Robinson.

W trakcie imprezy mają również miejsce wydarzenia niecodzienne, jak np. jubileusz 40-lecia pracy artystycznej Zbigniewa Rutkowskiego, czyli człowieka niemal zawsze obecnego w Miejskim Centrum Kultury, wychowawcy młodzieży, autora tekstów, kompozytora, animatora Studia poezji i piosenki. Koncerty prowadzą znane osobistości – fachowcy od muzyki, jak Jan Poprawa czy Krzysztof Szewczyk.

Lutowe, pełne muzyki dni w Jaworznie są miejscem spotkań początkujących artystów z tymi, których kariera trwa od lat, muzyków lokalnych z gwiazdami. Spotyka się też znakomita festiwalowa publiczność, potrafiąca docenić muzyczny kunszt, bez względu na artystyczny staż czy sławę. (gm)