Agata Buzek

Urodzona w Pyskowicach koło Gliwic polska aktorka i modelka o charakterystycznej urodzie. Jest córką polityka Jerzego Buzka, byłego premiera rządu RP, od roku 2009 przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Jako dziecko uczęszczała do Gliwickiej Szkoły Baletu, występowała także na deskach Gliwickiego Teatru Muzycznego. Równolegle uczyła się w liceum ogólnokształcącym w Gliwicach i Studium Aktorskim w Katowicach. W 1999 roku ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie, w tym samym czasie współpracując z Teatrem Ateneum. Debiut filmowy Agaty Buzek to rola w filmie „Kochaj i rób co chcesz” w reżyserii Roberta Glińskiego. Od tamtej pory aktorka zagrała m.in. u Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy – u boku Romana Polańskiego, Janusza Gajosa, Andrzeja Seweryna i Katarzyny Figury w adaptacji fredrowskiej „Zemsty”. Aktorka wystąpiła też w kilku serialach i udzieliła głosu licznym postaciom w filmach dubbingowanych. Wśród zagranicznych kreacji Agaty Buzek, najważniejszą jest udział w „Nightwatching” – głośnym filmie kostiumowym Petera Greenaway'a.

Aktorka została uhonorowana licznymi nagrodami. Za główną rolę w filmie „Rewers” – czarnej komedii w reżyserii Borysa Lankosza, otrzymała nagrodę na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, Nagrodą Publiczności im. Zbyszka Cybulskiego oraz nagrodę Orły 2010. (mn)