Number of people who will participate in this event: 0
Log in to participate in event

Ars Independent to interdyscyplinarny festiwal prezentujący wszelkie formy „ruchomych obrazów” jako medium ekspresji twórczej oraz miejsce krytycznej dyskusji na ich temat. Mając u swoich podstaw kino, porusza się w stronę pograniczy alternatywnej kultury audiowizualnej, stąd zainteresowanie animacją, dokumentem muzycznym, grami wideo, machinimą czy eksperymantalnymi mariażami dźwięków i obrazów.

Sercem Ars Independent są dwa konkursy filmowe: Czarny Koń (aktorskie pełne metraże) oraz Czarny Koń Animacji (animowane krótkie metraże), w ramach których premierowo prezentowane są debiuty oraz filmy drugie reżyserów z całego świata.

Czarny Koń to piękna metafora, którą rozumieć można na wiele sposobów – każdy z nich jest jednakowo uprawniony i każdego zachęcamy do poszukiwania własnego Czarnego Konia podczas Ars Independent.

(źródło: arsindependent.pl)

Podczas Gali Otwarcia wyświetlone zostaną dwa filmy:

Kraina moich marzeń / Land of my Dreams
PT / FR 2012 20’
REŻYSERIA / DIRECTED BY: Yann Gonzalez
SCENARIUSZ / SCREENPLAY: Yann Gonzalez
PRODUKCJA / PRODUCED BY: Dario Oliveira, Curtas Metragens
OBSADA/ CAST: Eurico Cardoso, Hugo Alfredo, Julie Brémond, Luís Rodrigues, Paula Guedes

“Chcę być piękna”, oznajmia w pierwszej scenie Bianca, która po powrocie do Porto udaje się do pobliskiego fryzjera. Wraz z matką, której od dawna nie widziała, wyrusza w podróż, podczas której obie kobiety wykonują kampowy strip­show. Yann Gonzalez po raz kolejny zaprasza nas do delektowania się historią niemożliwą, w której wymarzona kraina pełna jest dziwactw, dewiacji i niespełnionych miłości. A wszystko to przy akompaniamencie Anny Domino, Grouper i Julii Holter.

Natalia Kaniak

Po życiu / Utóélet / Afterlife
HU 2014 95’
REŻYSERIA / DIRECTED BY: Virág Zomborácz
SCENARIUSZ / SCREENPLAY: Virág Zomborácz
PRODUKCJA / PRODUCED BY: Ferenc Pusztai
OBSADA / CAST: Márton Kristóf, Eszter Csákányi, József Gyabronka, László Gálffi, Andrea Petrik

Mózes jest dwudziestokilkuletnim, rachitycznym neurotykiem, wegetarianinem i synem pastora. Ukończywszy terapię psychiatryczną, wraca do rodzinnego domu, gdzie ponownie zostaje wtłoczony w skostniały świat małego węgierskiego miasteczka. W emocjonalnej rekonwalescencji nie pomaga mu rychła śmierć ojca, którego duch ani myśli odejść w zaświaty. Za namową wiejskiego mechanika-spirytysty Mózes postanawia dokończyć doczesne sprawy zmarłego rodzica. Stawia pomnik Jezusa, udziela przedmałżeńskich porad i wraz z narkotyczną eksasystentką pastora reżyseruje szkolne jasełka. Debiut Virág Zomborácz to wciągająca, pełna osobliwych postaci i bystrych obserwacji komedia o dorastaniu i pomłodzieńczym buncie.

Natalia Kaniak

(źródło: arsindependent.pl)