"Remanenty - Chopinowi Duda Gracz"

Number of people who will participate in this event: 0
Log in to participate in event

Wernisaż wystawy, 9.01.2015, Godzina: 17:00
Galeria PKZ, Wstęp wolny

Wystawa organizowana jest z okazji 57. urodzin Pałacu Kultury Zagłębia i będzie czynna do 28.02.2015.Wystawa stanowi przekrój prac prezentujących obrazy olejne Jerzego Dudy-Gracza od lat 70 oraz część prac inspirowanych muzyką Chopina. Wprowadzeniem do tematyki wystawy będzie prelekcja Natalii Kruszyny - historyka sztuki z Muzeum Historii Katowic, kierownika Pracowni Twórczości Jerzego Dudy-Gracza.

Jerzy Duda Gracz (1941-2004)

Malarz, grafik, rysownik, scenograf, publicysta, profesor sztuk plastycznych. Urodzony w Częstochowie 20 marca 1941 roku, zmarł 5 listopada 2004 roku na plenerze malarskim w Łagowie. Jerzy Duda-Gracz to jeden z najbardziej wyrazistych i najpopularniejszych twórców polskiej sztuki XX wieku. Demaskator polskich wad, ludzkiej głupoty i zakłamania. W swoim dorobku a ponad sto wystaw indywidualnych: w kraju oraz z granicą, a jego dzieła znajdują się w kolekcjach najbardziej prestiżowych galerii i muzeów świata. Zostało po nim blisko 3000 płócien, w tym 296 składujących się na jeden z największych cykli w historii nowożytnego malarstwa Chopinowi Duda-Gracz, będący hołdem artysty dla kompozytora i najbardziej znamienitym przykładem inspiracji dzieł muzycznych dla sztuk wizualnych.

Nad cyklem Chopinowi Duda-Gracz malarz spędził ostatnie cztery lata swojego życia.

Galeria czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 - 19:00 oraz weekendy w które odbywaja się imprezy w PKZ.