Kopalnia Rozbark w Bytomiu

Budynki użyteczności publicznej
Architektura industrialna
XIX w.
Kopalnia Rozbark w Bytomiu
ul. Chorzowska 12
Bytom

Kopalnia Węgla Kamiennego „Rozbark” rozpoczęła wydobycie w roku 1868. Pole górnicze zostało jednak nadane wcześniej, w roku 1856. Początkowo, do 1945 roku kopalnia fedrowała pod nazwą „Heinitz”.
W 1890 kopalnię kupił koncern Georg von Giesches Erben, co zaowocowało nowymi poziomami wydobycia i zwiększeniem produkcji. Kopalnia stała się jednym z największych zakładów wydobywczych na terenie Bytomia. W kolejnych latach dołączano nowe pola wydobywcze, budowano kolejne szyby oraz budynki kopalni. W 1971 do „Rozbarka” dołączono kopalnię Łagiewniki.
Wśród zachowanego zespołu budynków kopalni na szczególną uwagę zasługuje cechownia zbudowana w 1911 roku. Gmach został zaprojektowany przez architektów Emila i Georga Zilmannów z Charlottenburga, będących autorami licznych projektów zabudowań na terenie Górnego Śląska. W sali cechowni zachował się oryginalny wystrój wnętrza. Poza cechownią do dziś można oglądać także maszynownię szybu „Bończyk”, kotłownię oraz zabudowania dla niegdysiejszej dyrekcji.