Pałac i park w Orzeszu-Zawiści

Budynki użyteczności publicznej
Pałace / Dwory
Klasycyzm
I połowa XVIII wieku
Pałac i park w Orzeszu-Zawiści
ul. Mikołowska 208
Orzesze

W dzielnicy Orzesza – Zawiść znajduje się zabytkowy zespół parkowo-pałacowy. Pałac został wzniesiony w I połowie XVIII wieku, na bazie wcześniejszego małego dworku. W XIX wieku dokonano gruntownej przebudowy gmachu. Klasycystyczny budynek stanowi obecnie siedzibę Ośrodka Terapii Nerwic dla Dzieci i Młodzieży.
Pałac został wzniesiony na planie zbliżonym do prostokąta. Posiada dwie kondygnacje i użytkowe poddasze oraz podpiwniczenie. Bryła budynku jest urozmaicona pilastrami, interesującymi obramowaniami okien, tarasem a także wieżyczką znajdującą się w jednym z narożników gmachu. Na dachu znajdują się bogato zdobione lukarny. Budynek otacza park, w którym można znaleźć wiele rzadkich drzew i roślin.
Po II wojnie światowej budynek stanowił siedzibę Domu Zdrowia. Później, w latach 1955 - 1989 funkcjonowało w nim Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dzieci po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby. Od 1990 ośrodek został przeprofilowany i przeznaczony dla dzieci o zakłóconym rozwoju emocjonalno-społecznym. W latach 90. jeden z budynków kompleksu przeznaczono na potrzeby Zespołu Szkół Specjalnych. Od 2005 roku w gmachu działa Ośrodek Terapii Nerwic dla Dzieci i Młodzieży.