Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski

Obiekty sakralne
1912-1938
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski
ul. pl. Matki Bożej Królowej Polski 1
Szczyrk

Znajdujące się w Szczyrku Sanktuarium Maryjne zwyczajowo zwane Sanktuarium na Górce nosi wezwanie Matki Boskiej Królowej Polski.
Zgodnie z legendą, w 1894 roku przez kilka miesięcy Matka Boska ukazywała się dwunastoletniej dziewczynie, Juliannie Pezda. Objawienia miały miejsce na tzw. „Przykrej Kępce” i doprowadziły do rozwinięcia się w Szczyrku kultu Matki Bożej. Do Szczyrku zaczęli przybywać pielgrzymi. Początkowo wzniesiono dla nich drewnianą kaplicę, a w 1912 roku rozpoczęto budowę świątyni z kamienia. Prace budowlane zakończono dopiero po I wojnie światowej. Wtedy też, w 1938 roku, opiekę nad świątynią objęli Księża Salezjanie z Oświęcimia. Pełnią oni posługę w sanktuarium do dnia dzisiejszego.
Kościół zbudowano na planie prostokąta, z zamkniętym półokrągło prezbiterium. Ponad wejściem wznosi się wieża na planie kwadratu z tarczami zegarowymi i zwieńczona krzyżem. Nawa główna jest wyższa od bocznych części świątyni. Fasadę urozmaica poprzedzająca wejście kolumnada, ponad którą znajduje się balkon. Na placu przed świątynią ulokowano ławki dla pielgrzymów.
Wewnątrz świątyni, nad tabernakulum znajduje się obraz Matki Bożej namalowany w 1960 roku przez Stefana Justa. W latach 70. XX wieku zamontowano organy z polichromią i mozaiką. W pobliżu kościoła znajduje się Kaplica Objawienia oraz grota z cudownym źródełkiem. Z placu kościelnego rozpościera się wyjątkowy widok na Szczyrk.