Festiwal Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość Przedstawiona

Teatr
Zabrze
2000
październik

W 2000 roku ktoś w Zabrzu postanowił podjąć wyzwanie by spróbować opowiedzieć kilka mądrych słów o współczesności, o człowieku, jego uwikłaniu w świat i drugiego człowieka. Tym kimś był zmarły w 2001 roku Stanisław Bieniasz, pomysłodawca Festiwalu Rzeczywistość Przedstawiona.

Festiwal dedykowany twórczości dramatopisarskiej polskiej i światowej, po roku 89’ nie stanowi jedynie summy teatralnej publicystyki, komentarza wobec bieżących, acz szybko odchodzących w niepamięć newsów. Jest raczej próbą syntetycznego ujęcia, ponownego złożenia w całość tego, co wydaje się dziś współcześnie powszechnym, ponowoczesnym chaosem idei.

Przewodnikami w tej niezwykle trudnej, ale i niewymownie fascynującej podróży byli do dziś tacy mistrzowie dramaturgii jak: Sarah Kane, Bożena Keff, Hanoch Levin, Monika Strzępka, Jacek Demirski wespół z reżyserami: Krzysztofem Warlikowskim, Janem Klatą, Przemysławem Wojcieszkiem czy Tadeuszem Słobodziankiem.

Właśnie odwaga, by zmierzyć się ze współczesnością, często boleśnie doświadczającą nas wszystkich, by spróbować odnaleźć się w tym „nowym, wspaniałym świecie” wolności i demokracji, jaka eksplodowała w roku 89’, stanowi o sile festiwalu, zwłaszcza na Śląsku. (mc)