Festiwal Gitary Elektrycznej Guitar Silesia

Muzyka
Chorzów
Katowice
2010
październik

Wymyślił ją amerykański innowator instrumentów muzycznych George Beauchamp, a pierwszy zaczął sprzedawać Adolph Rickenbacker. Jej dźwięk osiąga się za pomocą drgań stalowej struny, umieszczonej w polu magnetycznym i przekształcanych przez napięcie elektryczne, które generuje przetwornik elektromagnetyczny. Tyle teorii.

Guitar Silesia to śląski festiwal, sławiący jeden z najwspanialszych wynalazków XX wieku – gitarę elektryczną.

W ramach festiwalu odbywają się koncerty polskich i zagranicznych wirtuozów tego instrumentu, do tej pory zlokalizowane głównie w Kinoteatrze Rialto oraz chorzowskiej Leśniczówce. Bezpośrednio od mistrzów można dowiedzieć się, w jaki sposób połączyć doskonałą technikę z muzyczną wyobraźnią, a poprzez prowadzone przez nich warsztaty, poprawić swoje umiejętności gry.

Prezentowane są najnowsze osiągnięcia producentów tego typu gitar, a do dyspozycji uczestników znajduje się profesjonalna aparatura i najwyższej jakości sprzęt grający. W trakcie Guitar Silesia odbywa się również konkurs na najlepszą solówkę gitarową. Młodzi naśladowcy Hendrixa, Claptona czy Santany występują w finale wspólnie z zaproszonymi gwiazdami. (rsz)