Festiwal Tauron Nowa Muzyka

Jeden z najważniejszych festiwali na Śląsku, doceniany zarówno w Polsce, jak i w Europie, o czym może świadczyć prestiżowa nagroda European Festival Awards w kategorii najlepszy mały festiwal, przyznana tej imprezie w 2010 roku.

To właśnie dzięki Nowej Muzyce w ostatni weekend sierpnia postindustrialne tereny KWK Katowice i miejsce budowy siedziby Muzeum Śląskiego, zmieniają się w prawdziwą mekkę dla wszystkich wielbicieli niszowych odmian muzyki elektronicznej i jazzowej. Dotychczas na kilku scenach rozstawionych pośród widowiskowych ruin śląskiego dziedzictwa przemysłowego, a wcześniej w katowickim Szybie Wilson i w Cieszynie, gościły największe gwiazdy współczesnych odmian muzyki tanecznej, mistrzowie ambientu i klasycy techno, światowej sławy artyści, tacy jak Amon Tobin, DJ Krush, Battles, Jamie Lidell, Roots Manuva, Fever Ray, Autechre, Moderat, Lamb, Apparat czy Jamie Woon.

Festiwal to nie tylko muzyka, ale również szereg działań kulturalnych na terenie całego miasta, takich jak warsztaty muzyczne i fotograficzne, pokazy filmowe czy wycieczki szlakiem najciekawszych industrialnych zabytków Śląska. (msz)