Zamek Cieszyn

Galeria
Ośrodek kultury
tel 338510821
Zamek Cieszyn
ul. Zamkowa 3a
Cieszyn

Rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości poprzez wykorzystanie potencjału wzornictwa - taki cel przyświeca działalności Zamku Cieszyn od początku istnienia. Instytucja wierzy, że design jest skutecznym narzędziem podnoszenia konkurencyjności firm, instytucji, miast i regionów.
Zamek Cieszyn organizuje warsztaty projektowe, na które zaprasza doświadczonych mistrzów projektowania z całej Europy i USA. Instytucja zachęca lokalny biznes do uczestnictwa w spotkaniach Klubu Przedsiębiorcy, zaś przedstawicieli samorządów i mediów, projektantów i przedsiębiorców z całej Polski do korzystania z praktycznych szkoleń, konsultacji oraz atrakcji miejsca.
Na wyjątkowych w skali kraju, wystawach Zamek prezentuje nowoczesne wzornictwo i architekturę, a także tradycyjne rzemiosło w zaskakująco nowej roli. Dodatkowym atutem miejsca jest atrakcyjne położenie przy samej granicy państwa, w sąsiedztwie najpiękniejszych zabytków Śląska Cieszyńskiego: romańskiej Rotundy pw. św. Mikołaja z XI wieku, XII wiecznej Wieży Ostatecznej Obrony oraz XIV wiecznej Wieży Piastowskiej, będącej najwyższym punktem widokowym w Cieszynie.
Zamek jest wielkim orędownikiem idei projektowania dla wszystkich z uwzględnieniem fizycznych, społecznych i kulturowych różnic. Od 2010r. placówka jest siedzibą Instytutu Projektowania dla Wszystkich im. prof. Michała Oźmina i dba o archiwum EIDD Design for All Europe.
Zamek Cieszyn to nazwa, używana od stycznia 2011 roku (wcześniejsza brzmiała: Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości) odkąd instytucja przekształciła się w Ośrodek Badań i Dokumentacji nad Kulturą Materialną i Wzornictwem.