Opera Śląska

Scena Opery Śląskiej to miejsce, które było świadkiem wielkich objawień artystycznych, pamiętnych kreacji i wspaniałych debiutów. Wielu spośród nich zapisało się na trwałe w historii polskiej opery i baletu. Od czasu obrania na siedzibę Opery Śląskiej gmachu Teatru Miejskiego w Bytomiu jesienią 1945 roku, na scenie tej przedstawiono łącznie 267 premier.
Twórcą Opery Śląskiej był światowej sławy artysta – Adam Didur. Od początku swojej działalności zespół Opery Śląskiej stale gości na scenach regionu oraz całego kraju. Mapa podróży po Polsce powiększa się o kolejne, nowe adresy. Opera Śląska to pierwszy teatr, który wystąpił ze swoim spektaklem za granicą, wielokrotnie prezentował swoje produkcje na arenie międzynarodowej. Szczególną renomą cieszy się w Niemczech, Holandii i Portugalii. Artyści teatru kilkakrotnie występowali w Berlinie – w sali Filharmoników im. Herberta von Karajana oraz w Konzerthausie. Często są także gośćmi Filharmonii Monachijskiej. Od 1988 roku dyrektorem Opery Śląskiej jest Tadeusz Serafin. Utytułowany dyrygent i manager. Laureat m.in.: „Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji” w kategorii: instytucja i twórca kultury, Bytomskiej Nagrody Europejskiej, Hanysa 2008, Teatralnej Nagrody Muzycznej 2009 w kategorii Najlepszy Dyrygent, „Platynowego Lauru Umiejętności i Kompetencji” w kategorii: „Ambasador Spraw Polskich” za szczególne zasługi w reprezentowaniu Polski na arenie europejskiej i światowej.
Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek, musicali i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze bieżącym utrzymuje się ok. 30 tytułów, w tym m.in.: „Tannhäuser” „Aida”, „Borys Godunow”, „Wesoła wdówka”, „Carmen”, „Nabucco”, „Orfeusz i Eurydyka”, „Łucja z Lammermoor”, „Cyganeria”, „Madama Butterfly”, „Manru”, „Carmina burana”, „Romeo i Julia”, „Straszny dwór”, „Phantom”, „Don Carlos”.
Co 4 lata, od roku 1979, w Operze Śląskiej organizowany jest także Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura.