Afrykamera 2015

Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Festiwal Afrykamera 2015 (3-5 lipca)

Najlepsze filmy warszawskiej edycji Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera ponownie będą pokazywane w Katowicach. Jak zwykle pojawią się zarówno dokumenty, jak i fabuły, ale prawdziwym hitem może być pierwsza etiopska produkcja science fiction – „Beti i Amare”. Przed każdym seansem o filmach opowie afrykanistka Miłka Stępień.

Katowicka AfryKamera jest wydarzeniem towarzyszącym Art Naif Festiwalu (www.artnaiffestiwal.pl) podczas którego prezentowana jest najbardziej kolorowa sztuka świata. W tym roku postindustrialną przestrzeń Galerii Szyb Wilson wypełnią prace ponad 300 twórców z 34 krajów świata.

PROGRAM AFRYKAMERY

3 lipca (piątek), godz. 18.00
„Koza za głos” / reż. Jeroen van Velzen / Kenia, Holandia / 2014 / 51 min

Kenia, wybory przewodniczącego szkoły w niewielkim mieście Kilifi. Trzech młodych i zdeterminowanych kandydatów staje do walki o objęcie tej funkcji. Pełen humoru film, który w krzywym zwierciadle ukazuje współczesną kenijską scenę polityczną.

„Timbuktu” / reż. Abderrahmane Sissako / Mauretania, Francja, Mali / 2014 / 97 min

Dżihadyści przejęli kontrolę nad jednym z miast Mali – tytułowym Timbuktu. Narzucają mieszkańcom restrykcyjny reżim: nie wolno palić papierosów, tańczyć, śpiewać ani słuchać muzyki. Zakazana jest nawet piłka nożna. Najbardziej poszkodowane są jednak kobiety, całkowicie wyłączone z życia społecznego.

4 lipca (sobota), godz. 18.00
„Bity Antonova” / reż. Hajooj Kuka / Sudan, Republika Południowej Afryki / 2014 / 68 min / dokument

Tętniący życiem film o mieszkańcach gór Nubii na pograniczu Sudanu i Sudanu Południowego. Pomimo permanentnego stanu wojny domowej, mieszkańcy schowani w górach lub obozach dla uchodźców nie tracą ducha. Zagłuszają odgłosy bomb zrzucanych przez tytułowe Antonovy nieustającą i pełną radości muzyką.

„Beti i Amare” / reż. Andy Siege / Etiopia, Niemcy / 2014 / 94 min

Pierwsza etiopska produkcja z gatunku science-fiction. Opowiada historię zwykłej dziewczyny – Beti, która pewnego dnia, tuż po uderzeniu meteorytu w pobliżu wioski, spotyka tajemniczego przybysza imieniem Amare.

5 lipca (niedziela), godz. 18.00
„Virunga” / reż. Orlando van Einsiedel / Wielka Brytania, Demokratyczna Republika Konga / 2014 / 100 min / dokument

Virunga to park narodowy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga, założony w 1925 roku jako pierwszy park narodowy w Afryce. Trzej strażnicy parku: były żołnierz, opiekun osieroconych goryli i Belg – działacz ruchu na rzecz ochrony przyrody, wkładają całe swoje serce na rzecz ochrony tego światowego dziedzictwa. Zadanie staje się szczególnie trudne, gdy w 2012 roku rebelianckie ugrupowanie Ruch 23 rozpoczyna wojenną kampanię antyrządową.

wstęp wolny