ANDRZEJ BATURO - "50 lat z fotografią"

Sztuki wizualne
06.04.2014 / 18:00
ulgowy - 3 zł
normalny - 6 zł
niedziele, święta - 1 zł
środa - bezpłatny
ul. 3 Maja 11
Bielsko-Biała
Galeria Bielska BWA
tel +48 33 812 58 61
Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 1
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Retrospektywna wystawa prac Andrzeja Batury, ważnego w historii polskiej fotografii artysty, ukazująca półwiecze jego twórczości. Artysta, choć fotografował już w latach 50. XX w., za swój prawdziwy debiut uważa fotoreportaż pt. „Motocross”, za który w 1962 roku otrzymał pierwszą w swojej karierze nagrodę przyznaną przez tygodnik „Panorama”.
Podzielona na trzy części wystawa ukazuje ok. 200 fotografii, głównie wielozdjęciowe tematy – najbardziej charakterystyczne dla twórczości Andrzeja Batury – będące fotograficznymi odpowiednikami reportażu, felietonu i eseju. Zobaczymy pierwsze fascynacje fotografią i próby reportażowe z lat 50. i 60., dojrzałą fotografię prasową, publicystyczną i socjologiczną z lat 70. i 80. – z której zasłynął, zdobywając ważne nagrody w Polsce i za granicą – oraz zdjęcia z okresu bielskiego, kiedy zajmował się głównie barwną fotografią pejzażową.
W latach 70. znalazł się w grupie zdolnych, ambitnych fotoreporterów skupionych wokół pisma „itd”, którzy tworzyli kanon polskiego fotoreportażu, traktując go na równi z dziełem sztuki, podobnie, jak fotografię socjologiczną. Jako fotoreporter publikował zdjęcia w najlepszych polskich pismach ilustrowanych, m.in. „itd”, „Polityce”, „Razem”; za granicą np. w „Der Spiegel”, „National Geographic”, „Voyage”. Dwukrotnie uhonorowany tytułem Fotoreporter Roku (1973, 1976).
Andrzej Baturo urodził się w 1940 roku w Wilnie. Jest fotografem, członkiem i działaczem Związku Polskich Artystów Fotografików, rzeczoznawcą Ministra Kultury i Sztuki ds. fotografii artystycznej, wydawcą, kuratorem Galerii Fotografii B&B, organizatorem polskich i międzynarodowych wydarzeń fotograficznych, by wymienić pionierski I Ogólnopolski Przegląd Fotografii Socjologicznej w Bielsku-Białej w 1980 roku, czy FotoArtFestival, którego jest dyrektorem generalnym – festiwal organizuje wespół z żoną Inez, pomysłodawczynią i dyrektorem programowym FAF (od 2005 roku).
W 2005 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury „Ikar”; w 2007 roku Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk plastycznych (obie nagrody wraz z żoną Inez); w 2009 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył go Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jego prace zamieszczone są w m.in. w opracowaniach i antologiach: „Mistrzowie polskiego pejzażu”, „Antologia Fotografii Polskiej”, „Z kart fotografii polskiej”. Fotografie jego autorstwa znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.
Jest także autorem pocztówek, plakatów, kalendarzy oraz wysoko ocenianych albumów autorskich: „Beskidy”, „Cieszyn” (wspólnie z żoną Inez) i albumów zbiorowych: „Góry Polskie”, „Bielsko-Biała”, „Mistrzowie krajobrazu”.
Wystawa trwa do 6 kwietnia 2014 roku.


WERNISAŻ: piątek, 7 marca godz. 18.00
SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANDRZEJEM BATURO – piątek, 7 marca, godz. 19.00 (wstęp wolny)
Prowadzi INEZ BATURO – artystka fotografik, wiceprezes Fundacji Centrum Fotografii, dyrektor programowy FotoArtFestivalu.