Border Gate - "4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dni"

Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych RegioFun wystartował w 2010 roku. Początki – jak z początkami zazwyczaj bywa, były trudne, bo organizatorzy (Instytucja Filmowa Silesia-Film) założyli, że będą pokazywali w Katowicach filmy wspierane przez regionalne fundusze filmowe. Enigmatyczne i ambitne założenie sprawiło, że w efekcie mamy na Śląsku jeden z najprężniejszych branżowych festiwali filmowych w Polsce i to w dodatku o całkiem niezłej pozycji międzynarodowej.

Kolejne edycje ściągnęły do Katowic wszystkich, którzy liczą się w producenckim światku, a w dodatku zaprezentowały zestaw naprawdę interesujących filmów. Producenci przyjechali nie tylko ze względu na nagrody (wysokie, bo aż 25 tys. euro, które trafiają w ręce producenta), ale przede wszystkim na spotkania profesjonalistów. RegioFun bowiem to sesje i panele branżowe, wykłady i prelekcje, warsztaty dla studentów i młodych producentów, a także spotkania „one to one” pomiędzy producentami filmowymi a przedstawicielami funduszy i potencjalnymi inwestorami. Do tego kilkadziesiąt projekcji we wszystkich studyjnych kinach w Katowicach, koncerty i otwarte dyskusje dla, tak zwanego, zwykłego widza. Aż strach pomyśleć, co to będzie, kiedy RegioFun zacznie rozwijać skrzydła! (am)
__________________________________________________________________________________________

Border Gate to nowa inicjatywa 5. MFPF REGIOFUN. Składają się na nią: Border Gate Award, pasmo filmowe i cykl spotkań Ogród Gwiazd, podczas których publiczność będzie mogła spotkać się z artystami. Jak mówią organizatorzy: "IBorder Gate jako termin to metafora wychylenia się poza stereotyp i przewidywalność w stronę tego, co nowe, zaskakujące i otwarte".
__________________________________________________________________________________________

"4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dni"
tytuł oryginalny: 4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile
reżyseria: Cristian Mungiu
scenariusz: Cristian Mungiu
obsada: Anamaria Marinca, Laura Vasiliu, Vla d Ivanom, Alexandru Potocean
kraj produkcji: Belgia, Rumunia
rok produkcji: 2007
czas trwania: 113 min.
napisy: polskie, angielskie
producent: Oleg Mutu, Cristian Mungiu

Odliczanie. Z nadzieją czy raczej z lękiem, że upływający czas unicestwia plan, prowadzi do tego, co nieuchronne? A może po prostu precyzyjne i neutralne opisanie stadium czasu? Film rumuńskiego reżysera Cristiana Mungiu otwiera się na wszystkie interpretacje tytułu. Dwie młode kobiety, przyjaciółki (to jedyny ciepły akcent tego świata) w pejzażu schyłku epoki Ceausescu. Z ekranu wieje chłodem i beznadzieją – rumuńskiej zimy w prowincjonalnym miasteczku, w którym dziewczyny muszą zrealizować swój plan. A czas, zwłaszcza dla jednej z nich, płynie nieubłaganie. Przy zachowaniu klasycznej jedności miejsca, czasu i akcji rumuński wizjoner tworzy dramat, którego intensywność wyrasta daleko poza historię prywatną. Gdzieś w tle, za oknami taniego hotelu przetacza się chropawa rzeczywistość w paradokumentalnym zapisie. Wewnątrz pokoju rozgrywa się
thriller. Kunszt opowieści i głębię refleksji świat filmowy nagrodził canneńską Palme D’Or (2007). Widz w trakcie seansu „4 miesięcy…” ma szansę doświadczyć, że efektem specjalnym kina bywa genialna wiwisekcja rzeczywistości.

(źródło: regiofun.pl)