Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych RegioFun wystartował w 2010 roku. Początki – jak z początkami zazwyczaj bywa, były trudne, bo organizatorzy (Instytucja Filmowa Silesia-Film) założyli, że będą pokazywali w Katowicach filmy wspierane przez regionalne fundusze filmowe. Enigmatyczne i ambitne założenie sprawiło, że w efekcie mamy na Śląsku jeden z najprężniejszych branżowych festiwali filmowych w Polsce i to w dodatku o całkiem niezłej pozycji międzynarodowej.

Kolejne edycje ściągnęły do Katowic wszystkich, którzy liczą się w producenckim światku, a w dodatku zaprezentowały zestaw naprawdę interesujących filmów. Producenci przyjechali nie tylko ze względu na nagrody (wysokie, bo aż 25 tys. euro, które trafiają w ręce producenta), ale przede wszystkim na spotkania profesjonalistów. RegioFun bowiem to sesje i panele branżowe, wykłady i prelekcje, warsztaty dla studentów i młodych producentów, a także spotkania „one to one” pomiędzy producentami filmowymi a przedstawicielami funduszy i potencjalnymi inwestorami. Do tego kilkadziesiąt projekcji we wszystkich studyjnych kinach w Katowicach, koncerty i otwarte dyskusje dla, tak zwanego, zwykłego widza. Aż strach pomyśleć, co to będzie, kiedy RegioFun zacznie rozwijać skrzydła! (am)
__________________________________________________________________________________________

Border Gate to nowa inicjatywa 5. MFPF REGIOFUN. Składają się na nią: Border Gate Award, pasmo filmowe i cykl spotkań Ogród Gwiazd, podczas których publiczność będzie mogła spotkać się z artystami. Jak mówią organizatorzy: „IBorder Gate jako termin to metafora wychylenia się poza stereotyp i przewidywalność w stronę tego, co nowe, zaskakujące i otwarte”.
__________________________________________________________________________________________

"Europa, Europa"
tytuł oryginalny: Europa, Europa
reżyseria: Agnieszka Holland
scenariusz: Agnieszka Holland
obsada: Marco Hofschneider, René Hofschneider, Julie Delpy
kraj produkcji: Francja, Niemcy , Polska
rok produkcji: 1990
czas trwania: 112 min.
napisy: polskie, angielskie
producent: Janusz Morgenstern, Lew Rywin

Kontynent, przez który przetacza się największa wojenna zawierucha 1938-1945. Europa w ogniu... Oczekujemy eposu na miarę Homeryckich, a otrzymujemy – historię pewnego napletka. „Nie opowiadaj nikomu swojej historii – nie uwierzą Ci”, słyszał Solomon Perel od tych kilku, którym mógł zaufać. Agnieszka Holland zobaczyła w tej prawie niemożliwej biografii gigantyczny filmowy potencjał. Powstał porywający obraz ‒ komedia ludzkiego losu, wizja starcia gigantów – wielkiej historii i równie wielkiej woli przetrwania jednostki. Solomon Perel – kolejno Żyd, Polak, Rosjanin, Niemiec i potem znów – Rosjanin, Żyd w życiowej roli, w grze na śmierć i życie. Nieskończona ironia losu – w tych roszadach tożsamości największym zagrożeniem jest dla żydowskiego chłopaka jego własne ciało po rytualnym obrzezaniu. Perel powinien był zginąć nie raz, lecz tysiąc razy. A jednak pojawia się – on sam jako starzec w końcowych scenach filmu z 1990 roku. Europa początku lat 40. rozkawałkowana, pocięta, poszarpana liniami frontów i ludzkimi dramatami ‒ w tym filmie ma twarz młodziutkiego Salka, który rozpaczliwie chce żyć.

(źródło: regiofun.pl)