Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych RegioFun wystartował w 2010 roku. Początki – jak z początkami zazwyczaj bywa, były trudne, bo organizatorzy (Instytucja Filmowa Silesia-Film) założyli, że będą pokazywali w Katowicach filmy wspierane przez regionalne fundusze filmowe. Enigmatyczne i ambitne założenie sprawiło, że w efekcie mamy na Śląsku jeden z najprężniejszych branżowych festiwali filmowych w Polsce i to w dodatku o całkiem niezłej pozycji międzynarodowej.

Kolejne edycje ściągnęły do Katowic wszystkich, którzy liczą się w producenckim światku, a w dodatku zaprezentowały zestaw naprawdę interesujących filmów. Producenci przyjechali nie tylko ze względu na nagrody (wysokie, bo aż 25 tys. euro, które trafiają w ręce producenta), ale przede wszystkim na spotkania profesjonalistów. RegioFun bowiem to sesje i panele branżowe, wykłady i prelekcje, warsztaty dla studentów i młodych producentów, a także spotkania „one to one” pomiędzy producentami filmowymi a przedstawicielami funduszy i potencjalnymi inwestorami. Do tego kilkadziesiąt projekcji we wszystkich studyjnych kinach w Katowicach, koncerty i otwarte dyskusje dla, tak zwanego, zwykłego widza. Aż strach pomyśleć, co to będzie, kiedy RegioFun zacznie rozwijać skrzydła! (am)
__________________________________________________________________________________________

Border Gate to nowa inicjatywa 5. MFPF REGIOFUN. Składają się na nią: Border Gate Award, pasmo filmowe i cykl spotkań Ogród Gwiazd, podczas których publiczność będzie mogła spotkać się z artystami. Jak mówią organizatorzy: „IBorder Gate jako termin to metafora wychylenia się poza stereotyp i przewidywalność w stronę tego, co nowe, zaskakujące i otwarte”.
__________________________________________________________________________________________

"Ida"

tytuł oryginalny: Ida
reżyseria: Paweł Pawlikowski
scenariusz: Paweł Pawlikowski, Rebecca Lenkiewicz
obsada: Agata Trzebuchowska, Agata Kulesza, Dawid Ogrodnik
kraj produkcji: Polska, Dania
rok produkcji: 2013
czas trwania: 80 min.
napisy: polskie, angielskie
producent: Eric Abraham, Piotr Dzięcioł, Ewa Puszczyńska

Istnieje teoria, że tytuł filmu stanowi matrycę, która definiuje to, co w dziele najważniejsze. „Masz na imię Ida” chłodno mówi do młodziutkiej nowicjuszki Anny piękna kobieta o twarzy jak wyciętej w lodzie. „I jesteś Żydówką” dodaje. Pierwsze spotkanie Anny Idy (Trzebuchowska) z siostrą jej matki Wandą (Kulesza) staje się punktem, w którym ujawnia się dramat. Paweł Pawlikowski postawił znak równości pomiędzy „imieniem” filmu i imieniem głównej bohaterki. Ta zasada organizuje dzieło w wymiarze treściowym i formalnym. Wymykający się wszelkim kategoriom opisu dramat Holocaustu jest mówiony, momentami szeptany z największą intymnością, z respektem wobec tragizmu ludzkiej egzystencji. Styl wizualny „Idy” zrodził się z wiary w potęgę języka filmu. Czerń i biel, powściągliwość i asceza, minimalizm, mikrodialogi, senność i statyczność kadrów, wyrafinowanie kompozycji, ranga i znaczenie detalu, który staje się pryzmatem rozszczepiającym światło i mrok tego świata. I jeszcze: wewnętrzny ogień, którego obecność jest aż nadto odczuwalna. One obie są Idą – osiemnastoletnia nowicjuszka o dziecięcej twarzy i spokojnych oczach i Wanda, samookaleczona przez wybory z przeszłości. Po wspólnej podróży do korzeni ich świata stają na rozdrożu. Dziewczyna odwraca się i pewnym już krokiem zmierza ku wielkiej ciszy życiowego wyboru, kobieta – patrzy już tylko w ciemność.

(źródło: regiofun.pl)