Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych RegioFun wystartował w 2010 roku. Początki – jak z początkami zazwyczaj bywa, były trudne, bo organizatorzy (Instytucja Filmowa Silesia-Film) założyli, że będą pokazywali w Katowicach filmy wspierane przez regionalne fundusze filmowe. Enigmatyczne i ambitne założenie sprawiło, że w efekcie mamy na Śląsku jeden z najprężniejszych branżowych festiwali filmowych w Polsce i to w dodatku o całkiem niezłej pozycji międzynarodowej.

Kolejne edycje ściągnęły do Katowic wszystkich, którzy liczą się w producenckim światku, a w dodatku zaprezentowały zestaw naprawdę interesujących filmów. Producenci przyjechali nie tylko ze względu na nagrody (wysokie, bo aż 25 tys. euro, które trafiają w ręce producenta), ale przede wszystkim na spotkania profesjonalistów. RegioFun bowiem to sesje i panele branżowe, wykłady i prelekcje, warsztaty dla studentów i młodych producentów, a także spotkania „one to one” pomiędzy producentami filmowymi a przedstawicielami funduszy i potencjalnymi inwestorami. Do tego kilkadziesiąt projekcji we wszystkich studyjnych kinach w Katowicach, koncerty i otwarte dyskusje dla, tak zwanego, zwykłego widza. Aż strach pomyśleć, co to będzie, kiedy RegioFun zacznie rozwijać skrzydła! (am)
__________________________________________________________________________________________

Border Gate to nowa inicjatywa 5. MFPF REGIOFUN. Składają się na nią: Border Gate Award, pasmo filmowe i cykl spotkań Ogród Gwiazd, podczas których publiczność będzie mogła spotkać się z artystami. Jak mówią organizatorzy: „IBorder Gate jako termin to metafora wychylenia się poza stereotyp i przewidywalność w stronę tego, co nowe, zaskakujące i otwarte”.
__________________________________________________________________________________________

„Melancholia"

tytuł oryginalny: Melancholia
reżyseria: Lars von Trier
scenariusz: Lars von Trier
obsada: Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Kiefer Sutherland
kraj produkcji: Dania, Francja, Niemcy, Szwecja
rok produkcji: 2011
czas trwania: 136 min.
napisy: polskie, angielskie
producent: Meta Louise Foldager, Louise Vesth

I tak właśnie kończy się świat – nie hukiem, ale... melancholią. Trawestacja wielkiej frazy T.S. Eliota wydaje się być diagnozą stanu rzeczy, kultury, ludzkich namiętności, które powołuje do istnienia Lars von Trier w obrazie „Melancholia”. Na społeczeństwo nadmiaru i przesytu – piękna, dóbr materialnych, uciech i możliwości pada najgłębszy cień. Weselna noc (nowożeńcy oboje perfekcyjni – w ich rolach Kirsten Dunst i Alexander Skarsgard) i zmierzająca w kierunku Ziemi śmiercionośną trajektorią błękitna planeta Melancholia. Von Trier opowiada o świecie w obliczu nadchodzącej Apokalipsy porażająco intymnie, szafując przy tym wizualnym pięknem kadrów, obrazów ludzi, rzeczy, pejzaży. Tym boleśniej i głębiej niepokój zostaje pod skórą odbiorcy. Bo ludzie ‒ jak my, więzi między nimi (choćby ta siostrzana między Justine i Claire) jak nasze, świat tak identyczny. Jakby miałto być ostatni film.

(źródło: regiofun.pl)