Dni Polsko-Czeskie w MBP w Katowicach

Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Dni Polsko-Czeskie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach
(19-30 maja 2014r.)

Obchody Dni Polsko-Czeskich to owoc współpracy między Katowicami a Ostrawą, nawiązanej w 1970 roku. W 1996 r. podpisano umowę o stosunkach partnerskich. Impreza realizowana jest od 2001 r., naprzemiennie w obu miastach. W działania inicjowane przez Urząd Miasta Katowice włączają się instytucje kultury, placówki oświatowe, sportowe i inne.

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach we współpracy z Instytucją Kultury Katowice Miasto Ogrodów, kolejny raz bierze udział w wydarzeniu. W drugiej połowie maja zapraszamy na cykl spotkań, warsztatów oraz wystaw poświęconych czeskiej kulturze, podróżom, literaturze oraz stereotypom. Wspólnie postaramy się bliżej poznać naszych południowych sąsiadów.

W filiach MBP odbędą się tematyczne spotkania dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Cotygodniowa, wtorkowa „Bajka z…ciastkiem” również zostanie dedykowana czeskim klimatom. Oprócz tego zapraszamy na większe wydarzenia, z udziałem zaproszonych gości. Będziemy m.in. prezentować książki czeskich autorów wydawanych w Polsce oraz omawiać trendy współczesnej literatury czeskiej. Porozmawiamy o tym, co warto zobaczyć w Pradze. Na dzieci czekają eksperymenty z czeską literaturą i zajęcia plastyczne.


Program:

Dla dorosłych:


Bambini di Praga – spotkanie z Piotrem Gawlińskim, licencjonowanym przewodnikiem po Pradze.
22 maja 2014 r., godz. 17.00, Filia nr 32, ul Grzyski 19 a.

O polsko-czeskich stereotypach – panel dyskusyjny z udziałem dr. Jacka Kurka i dr Anity Skwary. Prowadzenie i moderacja: Łukasza Grzesiczaka.
23 maja 2014 r., godz. 17.00, Filia nr 14, ul Piastów 20.

Współczesna literatura czeska w Polsce – spotkanie z przedstawicielami wydawnictwa Czeskie Klimaty.
W programie:
- Źródła wiedzy o literaturze czeskiej – strony instytucji kultury i wydawnictw, serwisy informacyjne, fora dyskusyjne i blogi, nagrody literackie
- Prezentacja książek czeskich autorów wydawanych w Polsce w ostatnich latach
- Omówienie trendów we współczesnej literaturze czeskiej
- Zapowiedzi nowych, interesujących publikacji, które mają się ukazać w ciągu najbliższych 12 miesięcy
- Co czyta się w Czechach – czyli bestsellery 2013.
28 maja 2014 r., godz. 17.00, Filia nr 16, ul. Wajdy 21.

Jarmark Czeski – udział w wydarzeniu organizowanym przy ul. Gliwickiej 6/1, przed Hospodą. W programie przedstawienie kukiełkowe dla dzieci, zabawy i konkursy dla najmłodszych. Dla dorosłych kiermasz literatury czeskiej, zarówno nowości jak i literatury starszej.
30 maja 2014 r., od godz. 13.00.

Dla dzieci

Ucieszki z Cieszyna – warsztaty literacko-plastyczne z udziałem Katarzyny Grudniewskiej.
21 maja 2014 r., godz. 17.00, Filia nr 16, ul. Wajdy 21.

Eksperymenty ze Złotej Uliczki – eksperymenty z czeską literaturą w oparciu o książkę Sroka w krainie entropii (Markéta Baňková), prowadzone przez Niezależną Grupę Popularyzatorów Nauki EKSPERYMENTATORZY.
27 maja 2014 r., godz. 16.30, Filia nr 14, ul Piastów 20.


Wystawy towarzyszące:

Cieszyńska – wernisaż wystawy, która jest wizualizacją graficzną pieśni Jaromira Nohavicy, stanowiącego motyw przewodni do pokazania dawnego Cieszyna. O poecie i wystawie opowie Irena French z Muzeum Śląska Cieszyńskiego, gdzie wystawa została przygotowana. Wystawa czynna do 15 czerwca 2014 r.
19 maja 2014 r., godz. 17.00, Filia nr 14, ul Piastów 20.


Czeskie Centrum Warszawa prezentuje wystawy:

- Maluj co widzisz - wystawa dziecięcych rysunków Helgi Hoškowej-Weissowej, będących unikatowym świadectwem i opowieścią z życia codziennego w teresińskim getcie.
20 maja 2014 r., godz. 17.00, Filia nr 16, ul. Wajdy 21, Katowice-Bogucice.

- Legendy czeskich zamków i pałaców - historie i legendy zabytków z różnych zakątków Republiki Czeskiej zostały zaprezentowane za pomocą pieśni dawnych wędrownych muzykantów. Atmosferę średniowiecznych siedzib dodatkowo podkreśla dworska muzyka tej epoki, która stanowi uzupełnienie wystawy.
20 maja 2014 r., godz. 17.00, Filia nr 30, ul. Rybnicka 11, Katowice-Śródmieście.

Wystawy czynne w dniach 19 maja-15 czerwca 2014 r.Na wszystkie spotkania - wstęp wolny. Zapraszamy.