Dzień Dziecka z INDUSTRIADĄ

Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Czym jest i do czego służyły gręplarnia, sieczkarnia i wialnia? Jakimi narzędziami posługiwali się bednarze, kowale i tokarze? Co napędzało przeróżne urządzenia zanim wynaleziono maszyny parowe? Odpowiedzi poznamy już 1 czerwca w Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie podczas preINDUSTRIADY.

W tym roku popularny chorzowski skansen zabierze najmłodszych i ich rodziców do świata, pozbawionego współczesnych zdobyczy techniki. W zagrodzie z Łaz będzie można podziwiać pracę sieczkarni przyłączonej do kieratu, w zagrodzie goleszowskiej przyswoić sposoby mielenia ziarna w żarnach, a w koniakowskiej garbarni poznać czym jest gręplowanie wełny. Zagroda z Istebnej odsłoni tajniki pracy cieśli, z Krasów stolarzy, bednarzy i tokarzy, a kuźnia z Zamarsk – kowali. Dodatkowo w szkole z Wapienicy odbędzie się bliskie „Spotkanie z Bajką”.

Wszystkim atrakcjom tegorocznego święta towarzyszyć będą konkursy, pokazy i warsztaty, przygotowane także z myślą o Dniu Dziecka. Jedną z nich jest Industriadalny Plac Zabaw – interaktywna gra, w której rywalizację toczyć mogą całe rodziny. Wśród zadań do wykonania będzie m. in. zbudowanie instrumentów muzycznych czy pokonywanie labiryntu z pomarańczowych tkanin. Najmłodsi będą mogli porysować na ścianie kredowej oraz zbudować babki z kolorowego piasku. Dla najmłodszych przygotowano również specjalną ażurową konstrukcję, która stanowić będzie kreatywną przestrzeń artystyczną. Do uczestnictwa w zabawie zachęcać będą na terenie Parku Śląskiego, rowerzyści ubrani w steampunkowe stroje.

W trakcie imprezy rozdawane będą programy tegorocznej INDUSTRIADY, specjalnie przygotowane pocztówki-ulotki, a także kolorowe przypinki, barwne lizaki i balony.


preINDUSTRIADA w Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie:

Zagroda z Istebnej
prace ciesielskie
godziny pokazów:
12.15, 12.45, 13.15, 13.45, 14.15, 14.45, 15.15, 15.45

Zagroda z Krasów
prace stolarskie, prace bednarskie, toczenie w drewnie
godziny pokazów:
12.00-16.00

Garbarnia z Koniakowa
gręplowanie wełny
godziny pokazów:
12.30, 13.30, 14.30, 15.30

Zagroda z Goleszowa
mielenie ziarna w żarnach, praca w wialni, pokazy działania wiatraka „powieternioka”
godziny pokazów:
12.00-16.00

Kuźnia z Zamarsk
pokazy pracy kowala
godziny pokazów:
12.00-16.00

Zagroda z Łaz
pokazy pracy sieczkarni przyłączonej do kieratu
godziny pokazów:
12.45, 13.45, 14.45, 15.45