"Elektra" na zakończenie sezonu NOSPR

Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

W piątek, 13 czerwca, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wystąpi w ramach cyklu koncertów abonamentowych sezonu 2013/2014. To już ostatni koncert katowickiej „radiówki” w dotychczasowej sali – od października zapraszamy do nowej siedziby!
Ostatni występ NOSPR w bieżącym sezonie abonamentowym, zorganizowany w ramach 150. rocznicy urodzin Richarda Straussa, bez wątpienia będzie wydarzeniem sezonu – jego program wypełni koncertowa wersja Elektry.

Swoją jednoaktową tragedię napisał Strauss w 1909 r. Libretto Hugona von Hofmannsthala współcześnie ujmuje sofoklesową tragedię – nie miejsce i czas odgrywa tu zasadniczą rolę, lecz eksplorowanie najciemniejszych zakątków ludzkiej psychiki, ludzkiej duszy. Jak powiedział autor libretta: „W centrum znajduje się czyn i stosunek do niego: czyn niegodny zawiniony jest przez czyn niegodny. Winy skumulowane są w istocie, która musi ponieść podwójną klęskę ”.
Opera Straussa jest jednym z najwybitniejszych dzieł muzycznego ekspresjonizmu. Olbrzymia obsada wskazuje na kontynuację wagnerowskich osiągnięć, harmonika dzieła wyraźnie wykracza poza system dur-moll, a napięcia dramatyczne w rozwijającym się dziele nie dają wytchnienia, trzymając słuchacza w ciągłym napięciu. Całości towarzyszy patologiczna atmosfera obłędu, obsesyjne pragnienie zemsty i wynikające z niej dręczące wyrzuty sumienia.

Ostatni koncert poprowadzi Alexander Liebreich, a gośćmi orkiestry będzie aż 16 znakomitych solistów: Ewa Podleś, Christine Goerke, Melanie Diener, Wolfgang Schmidt, Reinhard Hagen, Dariusz Machej, Jadwiga Postrożna, Ewa Tracz, Karol Kozłowski, Paweł Konik, Kamila Kułakowska, Agnieszka Rehlis, Anna Bernacka, Anna Lubańska, Monika Świostek i Katarzyna Trylnik. Solistom, prócz muzyków NOSPR, towarzyszyć będzie Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia przygotowany przez Annę Szostak.

Przed koncertem, o godz. 18.45 w sali 411 CKK, odbędzie się spotkanie z Aleksandrą Konieczną, która omówi wykonywany tego wieczoru utwór.

Koncert rozpocznie się o godz. 19.30 w sali im. G. Fitelberga (Katowice, pl. Sejmu Śl. 2).
Bilety w cenie 40 zł (ulgowe – 25 zł) dostępne będą w kasie NOSPR, kasie Teatru Śląskiego (9-13.06.), w punktach Ticketportal (9.-13.06.) oraz na stronach www.ticketportal.pl, www.ebilet.pl i www.promostrefa.tauron-pe.pl.

Kasa biletowa NOSPR
11-12.06. od 15.00 do 17.00 oraz
w dniu koncertu od 17.00 (tel. 32 609-03-10)

Informacje, rezerwacje: tel. 32 251-89-03, e-mail: nospr@nospr.org.pl