Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych RegioFun wystartował w 2010 roku. Początki – jak z początkami zazwyczaj bywa, były trudne, bo organizatorzy (Instytucja Filmowa Silesia-Film) założyli, że będą pokazywali w Katowicach filmy wspierane przez regionalne fundusze filmowe. Enigmatyczne i ambitne założenie sprawiło, że w efekcie mamy na Śląsku jeden z najprężniejszych branżowych festiwali filmowych w Polsce i to w dodatku o całkiem niezłej pozycji międzynarodowej.

Kolejne edycje ściągnęły do Katowic wszystkich, którzy liczą się w producenckim światku, a w dodatku zaprezentowały zestaw naprawdę interesujących filmów. Producenci przyjechali nie tylko ze względu na nagrody (wysokie, bo aż 25 tys. euro, które trafiają w ręce producenta), ale przede wszystkim na spotkania profesjonalistów. RegioFun bowiem to sesje i panele branżowe, wykłady i prelekcje, warsztaty dla studentów i młodych producentów, a także spotkania „one to one” pomiędzy producentami filmowymi a przedstawicielami funduszy i potencjalnymi inwestorami. Do tego kilkadziesiąt projekcji we wszystkich studyjnych kinach w Katowicach, koncerty i otwarte dyskusje dla, tak zwanego, zwykłego widza. Aż strach pomyśleć, co to będzie, kiedy RegioFun zacznie rozwijać skrzydła! (am)
__________________________________________________________________________________________

Filmoteka Śląska posiada zbiór wielu filmów. Podczas 5 edycji MFPF Regiofun będzie można zobaczyć pięć odrestaurowanych cyfrowo tytułów, które można nazwać klasyką. Różne epoki, różne filmy, ale wszystkie łączy jakość i przełomowość.
__________________________________________________________________________________________

„Basen"
tytuł oryginalny: La Piscine
reżyseria: Jacques Deray
scenariusz: Jean-Claude Carrière, Jacques Deray
obsada: Alain Delon, Romy Schneider, Maurice Ronet, Jane Birkin
kraj produkcji: Francja, Włochy
rok produkcji: 1968
czas trwania: 119 min.
producent: Gérard Beytout

Film twórcy określanego Hitchcockiem francuskiego kina. W swoim kultowym obrazie opowiada historię w sposób niezwykle stonowany i spokojny, ale jak na
Deraya przystało, to tylko pozory. Wielki pasjonat amerykańskiego kina stał się
symbolem kina europejskiego. W przeciwieństwie do filmów zza oceanu tu policjant, który chce dotrzeć do sedna, nie jest specjalnie natrętny, a mordercy niezbyt przejmują się zbrodnią.
Ciepłe, słoneczne lato. Nad brzegiem Morza Śródziemnego, niedaleko St~Tropez, w
willi z błękitnym basenem leniwie spędza lato para kochanków. Wylegują się na
leżakach, kąpią się i kochają. Wszystko ulega zmianie, kiedy pewnego dnia przyjeżdża w odwiedziny dawny kumpel ze swoją śliczną nastoletnią córką. Klasyczny motyw zazdrość, Deray doprowadza do perfekcji.

(źródło: regiofun.pl)