Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych RegioFun wystartował w 2010 roku. Początki – jak z początkami zazwyczaj bywa, były trudne, bo organizatorzy (Instytucja Filmowa Silesia-Film) założyli, że będą pokazywali w Katowicach filmy wspierane przez regionalne fundusze filmowe. Enigmatyczne i ambitne założenie sprawiło, że w efekcie mamy na Śląsku jeden z najprężniejszych branżowych festiwali filmowych w Polsce i to w dodatku o całkiem niezłej pozycji międzynarodowej.

Kolejne edycje ściągnęły do Katowic wszystkich, którzy liczą się w producenckim światku, a w dodatku zaprezentowały zestaw naprawdę interesujących filmów. Producenci przyjechali nie tylko ze względu na nagrody (wysokie, bo aż 25 tys. euro, które trafiają w ręce producenta), ale przede wszystkim na spotkania profesjonalistów. RegioFun bowiem to sesje i panele branżowe, wykłady i prelekcje, warsztaty dla studentów i młodych producentów, a także spotkania „one to one” pomiędzy producentami filmowymi a przedstawicielami funduszy i potencjalnymi inwestorami. Do tego kilkadziesiąt projekcji we wszystkich studyjnych kinach w Katowicach, koncerty i otwarte dyskusje dla, tak zwanego, zwykłego widza. Aż strach pomyśleć, co to będzie, kiedy RegioFun zacznie rozwijać skrzydła! (am)
__________________________________________________________________________________________

Filmoteka Śląska posiada zbiór wielu filmów. Podczas 5 edycji MFPF Regiofun będzie można zobaczyć pięć odrestaurowanych cyfrowo tytułów, które można nazwać klasyką. Różne epoki, różne filmy, ale wszystkie łączy jakość i przełomowość.
__________________________________________________________________________________________

„Wampir"
tytuł oryginalny: Vampyr
reżyseria: Carl Theodor Dreyer
scenariusz: Carl Theodor Dreyer, Christen Jul
obsada: Julian West, Maurice Schutz, Rena Mandel, Sybille Schmitz
kraj produkcji: Niemcy, Francja
rok produkcji: 1932
czas trwania: 73 min.
producent: Carl Theodor Dreyer, Julian West

Horror należący do klasyki gatunku. Cmentarz, opuszczony młyn, stare zamczysko to elementy scenograficzne tego arcydzieła. Pozornie błahy materiał pod ręką mistrza zmienił się w świetną formalnie rozprawę o duchowych niepokojach człowieka. Dreyer zastosował niezwykle oszczędne dialogi, na rzecz tego, co było kwintesencją kina kilka lat wcześniej, czyli napisów. Film jest znakomicie opowiedzianą historią młodego człowieka, który przybywa na wakacje do pewnej wioski. Tytułowy wampir terroryzuje tam właściciela zamku i jego dwie córki. Obraz został sfinansowany przez francuskiego arystokratę, miłośnika kina, Nicolasa de Gunzburga, który wcielił się jednocześnie z powodzeniem w główną postać.
Nietypowy w twórczości wielkiego reżysera temat powoduje, że dla wielbicieli gatunku jest to pozycja obowiązkowa. Dla wszystkich miłośników kina także.

(źródło: regiofun.pl)