Festiwal Młodych: Inspiracje – prawykonanie utworu Miłosza Bembinowa w Katowicach

Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

15.10.2019 wtorek, godz.18.30
KATOWICE– Studio Koncertowe Polskiego Radia, ul. Ligonia 29

XXIX Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych
Inspiracje

Airis String Quartet:
Aleksandra Czajor – skrzypce
Grażyna Zubik – skrzypce
Malwina Tkaczyk – altówka
Mateusz Mańka – wiolonczela

Bartłomiej Duś – saksofon

Program:
Miłosz Bembinow – Inspiracje na kwartet smyczkowy
Guillermo Lago – Consecuencias na saksofon altowy i kwartet smyczkowy
Philip Glass – Kwartet smyczkowy nr 5
Miłosz Bembinow – Mystic circles na saksofon i kwartet smyczkowy*

Skąd inspiracje czerpią współcześni kompozytorzy? Czy pisane przezeń dzieła mogą stać się inspiracją dla młodych wykonawców, i wreszcie – czy muzyka nowa może okazać się inspiracją dla współczesnego słuchacza, zwłaszcza gdy meloman nie ma z nią kontaktu na co dzień? Wszystkich, którzy pragną poznać odpowiedzi na te pytania, „Silesia” serdecznie zaprasza do Studia Koncertowego Polskiego Radia, gdzie 15 października odbędzie się koncert „Inspiracje”. W ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, powstał utwór Mystic circles na saksofon i kwartet smyczkowy Miłosza Bembinowa, który publiczność będzie miała okazję usłyszeć po raz pierwszy. Miłosz Bembinow to kompozytor i dyrygent, wykładowca UMFC w Warszawie. Tworzy muzykę kameralną, orkiestrową, oratoryjną, filmową i rozrywkową. Jego dzieła prezentowano w niemal całej Europie, Azji i obu Amerykach, a w ciągu ostatniej dekady muzyka Miłosza Bembinowa doczekała się blisko 300 wykonań. Najnowszy utwór kompozytora, jak również jego Inspiracje, Consecuencias Guillerma Lago oraz V Kwartet smyczkowy Philipa Glassa wykonają znani już publiczności „Silesii” Airis String Quartet i Bartłomiej Duś. Założony w 2008 r. w Krakowie Airis String Quartet brał udział w licznych kursach mistrzowskich, m.in. prowadzonych przez Kwartet Dafô. Formacja została uhonorowana wieloma nagrodami i wyróżnieniami, m.in. podczas konkursów w Krakowie, Lusławicach, Katowicach, Holandii i na Malcie. Z kolei Bartłomiej Duś to jeden z najbardziej cenionych europejskich saksofonistów, absolwent katowickiej Akademii Muzycznej i Konserwatorium Paryskiego – polscy kompozytorzy niezwykle chętnie dedykują mu swoje dzieła saksofonowe, widząc w nim znakomitego interpretatora muzyki naszych czasów.

*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Bezpłatne wejściówki dostępne są w biurze IPiUM Silesia (pl. Sejmu Śląskiego 2, parter, pokój 20) lub telefonicznie 32 219-33-44 w. 33. Można je także samodzielnie zarezerwować w systemie online pod adresem: www.rezerwacje.silesia.art.pl