Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych RegioFun wystartował w 2010 roku. Początki – jak z początkami zazwyczaj bywa, były trudne, bo organizatorzy (Instytucja Filmowa Silesia-Film) założyli, że będą pokazywali w Katowicach filmy wspierane przez regionalne fundusze filmowe. Enigmatyczne i ambitne założenie sprawiło, że w efekcie mamy na Śląsku jeden z najprężniejszych branżowych festiwali filmowych w Polsce i to w dodatku o całkiem niezłej pozycji międzynarodowej.

Kolejne edycje ściągnęły do Katowic wszystkich, którzy liczą się w producenckim światku, a w dodatku zaprezentowały zestaw naprawdę interesujących filmów. Producenci przyjechali nie tylko ze względu na nagrody (wysokie, bo aż 25 tys. euro, które trafiają w ręce producenta), ale przede wszystkim na spotkania profesjonalistów. RegioFun bowiem to sesje i panele branżowe, wykłady i prelekcje, warsztaty dla studentów i młodych producentów, a także spotkania „one to one” pomiędzy producentami filmowymi a przedstawicielami funduszy i potencjalnymi inwestorami. Do tego kilkadziesiąt projekcji we wszystkich studyjnych kinach w Katowicach, koncerty i otwarte dyskusje dla, tak zwanego, zwykłego widza. Aż strach pomyśleć, co to będzie, kiedy RegioFun zacznie rozwijać skrzydła! (am)
__________________________________________________________________________________________

Galę otwarcia 5. Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych Regiofun uświetni film "Bogowie" w reżyserii Łukasza Palkowiskiego. Produkcja została obsypana nagrodami na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni, m.in. Grand Prix Konkursu Głównego. Film bezpośrednio związany jest ze Śląskiego, ponieważ opowiada historię kardiochirurga profesora Zbigniewa Religii z Zabrza.
__________________________________________________________________________________________

"Bogowie"
tytuł oryginalny: Bogowie
reżyseria: Łukasz Palkowski
scenariusz: Krzysztof Rak
obsada: Tomasz Kot, Piotr Głowacki, Szymon Piotr Warszawski, Magdalena Czerwińska
kraj produkcji: Polska
rok produkcji: 2014
czas trwania: 112 min.
producent: Watchout Productions„Bogowie” Jest sierpień 1985 roku. Młody kardiochirurg przeprowadza pierwszy w dziejach polskiej medycyny zabieg przeszczepu serca. Rzecz dzieje się w klinice w Zabrzu – miejscu na pozór o lata świetlne oddalonym od renomowanych europejskich szpitali kardiochirurgicznych... Kiedy padają nazwiska Wielkich – polityków, uczonych, artystów – wywołują wzniosłe odczucia. Kiedy słyszymy: Religa, pojawia się coś jeszcze. Wzruszenie, intymna więź, jakby bardziej słyszalne bicie własnego serca. Dlatego filmowa opowieść Łukasza Palkowskiego o życiu i dziele profesora Zbigniewa Religi to obraz o wymiarze uniwersalnym. Atrakcyjności medycyny jako tematu filmowego nie trzeba uzasadniać. Nawet podległy wyrazistej konwencji telewizyjny serial medyczny miewa walor poruszającego dokumentu – nic przecież bardziej intymnego niż doświadczenie widza, które nakłada się na „doświadczenie pacjenta” – każdy z nas jest/bywa i jednym, i drugim. Jeśli ponadto ów spektakl medycyny na ekranie jest oparty na faktach, jego sugestywność jest wyjątkowa. Konkretne Tam i Wtedy ‒ Zabrze, połowa lat 80., mentalność polska jeszcze nie do końca gotowa na rewoltę tego demiurgicznego gestu, jakim była substytucja serca i grupa wizjonerów, „boskich szaleńców” medycyny, którzy poszli własną ścieżką.

„Bogowie” mają szansę wejść w krwiobieg masowej wyobraźni. Tomasz Kot w roli głównej, czujna i wrażliwa kamera Piotra Sobocińskiego, ranga tematu i wielkość bohatera – to atuty, wobec których trudno pozostać widzem niezaangażowanym. Przed oczyma staje tamta fotografia, która obiegła świat – Religa po 23-godzinnym zabiegu, przygarbiony na stołku, czuwa przy niewybudzonym jeszcze pacjencie. Skrajne zmęczenie, w kącie sali ktoś w zielonym kitlu drzemie wsparty o ścianę, blok operacyjny jak krajobraz po bitwie. Zwycięskiej.

(źródło: regiofun.pl)