Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych RegioFun wystartował w 2010 roku. Początki – jak z początkami zazwyczaj bywa, były trudne, bo organizatorzy (Instytucja Filmowa Silesia-Film) założyli, że będą pokazywali w Katowicach filmy wspierane przez regionalne fundusze filmowe. Enigmatyczne i ambitne założenie sprawiło, że w efekcie mamy na Śląsku jeden z najprężniejszych branżowych festiwali filmowych w Polsce i to w dodatku o całkiem niezłej pozycji międzynarodowej.

Kolejne edycje ściągnęły do Katowic wszystkich, którzy liczą się w producenckim światku, a w dodatku zaprezentowały zestaw naprawdę interesujących filmów. Producenci przyjechali nie tylko ze względu na nagrody (wysokie, bo aż 25 tys. euro, które trafiają w ręce producenta), ale przede wszystkim na spotkania profesjonalistów. RegioFun bowiem to sesje i panele branżowe, wykłady i prelekcje, warsztaty dla studentów i młodych producentów, a także spotkania „one to one” pomiędzy producentami filmowymi a przedstawicielami funduszy i potencjalnymi inwestorami. Do tego kilkadziesiąt projekcji we wszystkich studyjnych kinach w Katowicach, koncerty i otwarte dyskusje dla, tak zwanego, zwykłego widza. Aż strach pomyśleć, co to będzie, kiedy RegioFun zacznie rozwijać skrzydła! (am)
__________________________________________________________________________________________

5. Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych Regiofun zamknie film w reżyserii Magdaleny Piekorz "Zbliżenia".
__________________________________________________________________________________________

"Zbliżenia"
reżyseria: Magdalena Piekorz
scenariusz: Wojciech Kuczok, Magdalena Piekorz
obsada: Andrzej Seweryn, Ewa Wiśniewska, Joanna Orleańska
kraj produkcji: Polska
rok produkcji: 2014
czas trwania: 100 min.
producent: Studio Filmowe TOR
fundusz filmowy: Śląski Fundusz FilmowyNowy film Magdaleny Piekorz, która po sześciu latach wraca na duży ekran, to kolejne wspólne dzieło Reżyserki i Wojciecha Kuczoka, którzy są autorami scenariusza filmu.

Po „Pręgach” (2004) i „Senności” (2008) powstał intymny dramat psychologiczny, opowiadający o toksycznych relacjach matki i córki. To opowieść o „późnym dojrzewaniu” głównej bohaterki, która stara się poukładać sobie życie z mężczyzną, a jednoczenie nie radzi sobie z paraliżującą zależnością od dominującej matki.

Marta (Joanna Orleańska) jest rzeźbiarką, ma kochającego męża (Łukasz Simlat), nie potrafi jednak cieszyć się w pełni swoim życiem. Wciąż nosi bagaż długoletniego mieszkania pod jednym dachem z matką (kreacja Ewy Wiśniewskiej); tym samym nie jest w stanie funkcjonować na własny rachunek. Paradoksalnie po każdej wizycie u matki, która kończy się awanturą, wraca ponownie do rodzinnego domu. Ta niezdrowa zażyłość powoduje, że Marta nie jest w stanie w pełni się usamodzielnić.

W filmie występują także Jacek Braciak i Andrzej Seweryn. Zdjęcia do „Zbliżeń” zrealizował Marcin Koszałka.

(źródło: regiofun.pl)