HumanDOC

Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Globalny Rozwój w Kinie

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC „Globalny Rozwój w Kinie” jest pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej i trzecim na świecie innowacyjnym wydarzeniem łączącym kino na najwyższym światowym poziomie z refleksją na tematy globalne.
Obrazy prezentowane na Festiwalu HumanDOC to prawdziwe perełki filmów dokumentalnych, krótko- i długometrażowych, pokazujących globalne współzależności, problemy i wyzwania. Festiwal to świat w zbliżeniu: życie za mniej niż jednego dolara dziennie, walka z wykluczeniem społecznym, skutki zmian klimatycznych, pomoc międzynarodowa, konflikty.
18 grudnia, dzięki uprzejmości Organizatorów, w Centrum Kultury Katowice, będą Państwo mieli możliwość obejrzenia 4 filmów prezentowanych w ramach przeglądu w 2015 roku.
W przeddzień Świąt i nadchodzącego Nowego Roku, życzymy sobie i Państwu odkryć świat na nowo!

Filmy prezentowane w Centrum Kultury Katowice w ramach przeglądu HUMANDOC:

THE GHOSTS IN OUR MACHINE
Duchy wielkiej machiny | 2013
Reżyser: Liz Marshall
Kraj produkcji: Kanada
Czas trwania: 93 min.

Film pokazuje życie zwierząt uratowanych przed machiną świata współczesnego.
Poprzez serce i obiektyw fotografka Jo-Anne McArthur przedstawia publiczności kwestię ochrony praw zwierząt. Poczynając od tajnego śledztwa a kończąc na udanych akcjach ratunkowych, w Ameryce Północnej i w Europie, każdy fotograf i historia przez nich opowiadana stają się oknem na globalny przemysł związany ze zwierzętami: jedzenie, moda, rozrywka i badania.
W „Duchach wielkiej machiny” McArthur przybliża tematy, których większość ludzkości stara się unikać.

WHEN ELEPHANTS FIGHT
Kiedy walczą słonie | 2015
Reżyser: Michael Ramsdell
Kraj produkcji: USA | Bermudy | Kongo | Rwanda | Kanada
Czas trwania: 90 min.

W Demokratycznej Republice Konga znajdują się jedne z najbogatszych złóż coraz bardziej pożądanych przez zachodnich konsumentów elektroniki minerałów – m.in. miedzi i koltanu. Zamiast poprawiać jakość życia najbiedniejszej nacji na ziemi, miliardy dolarów trafiają do międzynarodowych korporacji, skorumpowanych polityków i lokalnych bojówek. Eksploatacja tych minerałów napędza wojnę, która od 1996 roku pochłonęła pięć milionów istnień. Może kiedyś konflikt ten będzie znany jako największa zbrodnia przeciwko ludzkości we współczesnej historii. Czy możemy go zatrzymać?

KANTHARI, CHANGE FROM WITHIN
Kanthari, u źródeł zmian | 2015
Reżyser: Marijn Poels
Czas trwania: 52 min.
Kraj produkcji: Kenia | Uganda | Indie | Chiny

Film dokumentalny o nominowanej do Pokojowej Nagrody Nobla, niewidomej Sabriye Tenberken, jej partnerze i ich podróży przez Kenię i Ugandę, w ślad za absolwentami kursu dla liderów przemian społecznych – osób które przekształciły swoje dramaty życiowe w innowacyjne metody aktywizacji środowisk społecznie wykluczonych. Surowy, obserwacyjny styl kinematografii. Historie osób o wielkiej sile woli, pochodzących z grup na rzecz, których działają. Film przedstawia alternatywę wobec dotychczasowych modeli pomocy rozwojowej i aktywizacji środowisk społecznie wykluczonych. Inspiruje do działania.


TELL SPRING NOT TO COME THIS YEAR
Powiedz wiośnie by nie przychodziła w tym roku | 2015
Reżyserzy: Saeed Taji Farouky, Michael McEvoy
Czas trwania: 84 minuty

Film pokazuje życie jednostki wojskowej Afgańskiej Armii Narodowej (ANA) w pierwszym roku ich rozlokowania w Helmand bez wsparcia NATO. Jest to intymna historia o ludzkiej stronie wojny, opowiedziana z nie znanej dotąd perspektywy, która tłumaczy osobiste walki, motywacje i pragnienia grupy ludzi znajdujących się na linii frontu. Bez żołnierza NATO w zasięgu wzroku i bez narracji innej niż ich własna, to jest wojna w Afganistanie, widziana oczami Afgańczyków, którzy nią żyją.

WSTĘP WOLNY

Informacje: bow@ck.art.pl, 32 609 03 31 / 32