Kazimierz Szymeczko: TETRUS

Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzeniaZapraszamy na spotkanie promujące najnowszą powieść Kazimierza Szymeczki pt. Tetrus. Wstęp wolny

Data: 13 III 2015 / 12:00


Wydawnictwo Literatura - wydawca książek dla dzieci i młodzieży

 
Tetrus to mocny tekst. Pokazuje męski świat, który nie lubi męczydup i roszczeniowców, natomiast wysoko ceni upór, inteligencję, poczucie humoru. Te cechy są niezbędne, by bohaterowie książki Kazimierza Szymeczki, młodzi ludzie po ciężkich urazach ciała, mogli zwiększyć swoje szanse w oswajaniu codzienności tak piekielnie dla nich trudnej. I by ci utalentowani umieli wykorzystać swoje zdolności.
 
 
Szesnastoletni Michał, zapalony sportowiec, po strasznym wypadku samochodowym jest tetrusem, tetraplegikiem, człowiekiem z porażeniem czterokończynowym. Chłopiec trafia do ośrodka opieki nad kalekami skazanymi na wózki inwalidzkie i fachową opiekę.
 
 
Nazywają go Nielat - jest jedynym niepełnoletnim wśród mieszkających z nim podopiecznych Caritasu. To właśnie on, młodociany tetrus, prowadzi czytelników przez rok życia mieszkańców tego ośrodka. Poznajemy dramatyczne historie chłopaków. Słuchamy ich rozmów o sensie i perspektywach niepełnosprawnego życia; o Bogu, o miłości i seksie. Widzimy nieludzki wręcz trud opanowania codziennych czynności i nie mniejszy, by ułożyć relacje zarówno z ludźmi tu w ośrodku, jak i z zewnętrznym pełnosprawnym światem.
 
 
Książka niepokoi, czasem przeraża, ale również wzrusza i wzbudza podziw. Czasem rozbawia. A opisy meczów rugby drużyny na wózkach, której zawodnikami są bohaterowie Tetrusa, dają emocje wydarzeń pierwszoligowych. Sami możecie sprawdzić.
 
 
Kazimierz Szymeczko pracował jako opiekun niepełnosprawnych w ośrodkach Caritasu. Fabułę Tetrusa zbudował z okruchów rozmów, zdarzeń i przemyśleń związanych z tym doświadczeniem. I to jest siłą prozy Szymeczki: mówi o życiu jakie jest, a o niepełnosprawnych: Są różni, jak to ludzie.
 
 
Książka ważna, adresowana do czytelników w wieku 15, 16+.
 
Danuta Świerczyńska-Jelonek

 
 
 
Kazimierz Szymeczko
Polonista, pisarz, absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim.
 
Laureat konkursu literackiego "Uwierz w siłę wyobraźni" oraz Ambasadora Polszczyzny 2013 w dziedzinie literatura dla dzieci.
 
Autor scenariusza do muzycznej bajki ortograficznej: O upartym "U" otwartym oraz wielu opowiadań i powieści dla młodszych i starszych dzieci, w tym między innymi: Historia Polski w opowieściach, Pomolowana historia, Kopidoł i kwiaciareczka, Wywrotka, Czworo i kości czy Pościg za czarną hondą.
 
Publikował między innymi w „Świerszczyku”.
 
Chętnie odwiedza giełdy staroci, zbiera kubki i lampy naftowe, a w wolnym czasie grywa w RPG, szachy i koszykówkę.