Klub Filmowy Ambasada | „Kolor purpury” | reż. Steven Spielberg

Film
17.03.2015 / 18:30
Normalny - 10
Ulgowy - 8
ul. Sokolska 66
Katowice
Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Zapraszamy wszystkich na nadchodzący pokaz Klubu Filmowego Ambasada.

https://www.facebook.com/events/771137782967406/

Termin projekcji: 17.03.15 o godzinie 18:30 w Kinie Kosmos

Oto Steven Spielberg jakiego nie znacie! Rezygnuje z efektów specjalnych, archeologa w kapeluszu, przybyszów z zaświatów oraz sił nadprzyrodzonych, by pokazać osobisty dramat czarnoskórej Celii. Nie dajcie się jednak zwieść – to mimo wszystko dalej ten sam Spielberg, chcący wycisnąć z Was jak najwięcej łez i zaangażować cały wachlarz drzemiących w Was emocji.

„Kolor purpury” to adaptacja powieści Alice Walker, laureatki nagrody Pulitzera. Główną bohaterką książki i filmu jest Celie (Whoopi Goldberg) – czarnoskóra dziewczyna mocno doświadczana przez życie. Nauczona jedynie miłości do siostry Nettie (Akosua Busia) nie jest świadoma swojej krzywdy i przyjmuje z pokorą każdy cios. Nie może jednak pogodzić się z rozstaniem z ukochaną siostrą. W końcu do domu jej sadystycznego męża (Danny Glover) przyjeżdża kochanka, Shug (Margaret Avery), której poznanie wiele zmieni w życiu Celie.

Film, choć wielce wzruszający, odbiega od zwyczajowych upodobań reżysera. Nie jest on bowiem kolejną realizacją formuły Kina Nowej Przygody (w której Spielberg lubuje się najbardziej) ani kinem wojennym, ale wyciszoną opowieścią o ludzkim poczuciu wartości i poszukiwaniu pewności siebie. Ciekawe jest to spotkanie białego amerykańskiego reżysera kina rozrywkowego z czarnoskórą Alice Walker, autorką literackiego pierwowzoru, która w swojej książce jawnie opisuje rasizm, kazirodztwo, gwałty oraz homoseksualizm. Spielberg poważny temat „Koloru purpury” (będący notabene symbolem miłości lesbijskiej) okrasza swoimi ulubionymi figurami stylistycznymi, tworząc dzieło z pogranicza kina mainstreamowego i tzw. kultury wysokiej. Świadczy o tym między innymi fakt, iż wydźwięk wielu bezkompromisowo opisanych przez Walker scen został na potrzeby filmu i upodobań szerokiej widowni złagodzony (co autorka miała Spielbergowi za złe). Dzięki temu jednak reżyser trafił w gusta publiczności, zdobył aż jedenaście nominacji do Oscara i został zauważony jako twórca „ambitnego kina”.

Patrycja Mucha

Prelekcję i dyskusję poprowadzi Patrycja Mucha - studentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim i redaktor naczelna magazynuReflektor. Rozświetlamy Kulturę.

„Kolor purpury”, reż. Steven Spielberg, US 1985, 154'. Film wyświetlany z nośnika cyfrowego z dźwiękiem w jakości 2K.