Koło Paragraf - "Miasto Boga"

Film
03.06.2014 / 18:00
Normalny - 10
Ulgowy - 8
ul. Sokolska 66
Katowice
kasa kina
tel 32 258 05 08
Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Koło Naukowe Psychologii Sądowej i Policyjnej "Paragraf" działa w ramach Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego, współpraca z Kinem Kosmos Centrum Sztuki Filmowej rozpoczęła się w 2012 roku i okazała się sukcesem.
Idea pokazów polega na konfrontacji dzieł filmowych z ich analizą dokonaną przez naukowców z zakresu psychologii, psychiatrii i socjologii. Początkowo cykl poruszał wyłącznie tematykę procesów sądowych i kryminalistyki, później poszerszył horyzonty o zaburzenia psychiczne, stany lękowe i depresyjne. W nowej odsłonie cykl wyzbędzie się ograniczeń wynikających z wcześniejszych założeń, planowane są spotkania m.im. z seksuologiem, terapeutą czy psychologiem religii.

Na najbliższe spotkanie zapraszamy:

3 czerwca| wtorek | godz. 18.00
Miasto Boga
reż. F. Meirelles, Brazylia/Francja 2001, 130 min. SOLARIS

Jest to oparta na faktach historia dwóch chłopców, którzy wychowywali się w slamsach Rio de Janeiro. Jeden z nich został członkiem gangu i zajął się handlem narkotykami, drugi (Alexandre Rodrigues) wybrał sztukę i został fotografem. Film pokazuje losy bohaterów przedstawiając krótkie historie z ich życia, a także jest swoistą kroniką z brazylijskiej ulicy, obrazującą świat handlu narkotykami, prostytucji, rabunków i przestępstw.

Prelekcję przed pokazem wygłosi mgr Agnieszka Skorupa - psycholog, pracownik Wydziału Pedagogiki i Psychologii UŚ, autorka artykułu "Z selvy do miasta – psychologiczne studium adaptacji środowiskowej mieszkańców Brazylii" w Pismach Humanistycznych WNS Uniwersytetu Śląskiego (dostępne w Internecie: http://pismahumanistyczne-wns.us.edu.pl/PH/X.pdf )

Po pokazie przewidziana jest dyskusja w której poruszone zostaną m.in. wątki tożsamości Brazylijczyków, adaptacji i fawelaturystyki.