koncert ASGEIRA

Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 1
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

"Największy islandzki towar eksportowy od czasu Björk" - pisze o nim opiniotwórczy brytyjski magazyn Guardian. Ásgeir, bo o nim mowa, na Islandii ma status wielkiej gwiazdy, a jego debiutancki album pokrył się kilkukrotną platyną.

Debiutancką płytę Ásgeira ma w swoim domu co dziesiąty Islandczyk - gdyby przełożyć to na polskie realia, wyszedłby nakład 3.5 miliona egzemplarzy, o jakim rodzimi twórcy mogliby pomarzyć. Dodajmy do tego, że także trzy ostatnie single Ásgeira dotarły na szczyt islandzkich list przebojów a najnowszy "Leyndarmál" pozostawał na szczycie przez 6 tygodni. Artysta zdobył też cztery statuetki "Iceland Music Awards".

A przecież nie tworzy on mainstreamowego popu, lecz piękne liryczne piosenki, które nasuwać mogą skojarzenia z twórczością Bona Ivera, Jeffa Buckleya, Antony & the Johnsons. To niezwykły sukces jak na kogoś, kto urodził się w malutkiej wiosce Laugarbakk, zamieszkałej przez 40 osób.

Pamiętajmy jednak, że to Islandia - kraj ludzi wrażliwych i utalentowanych!
22 letni dziś Ásgeir Trausti Einarsson wkrótce doczeka się także miedzynarodowego debiutu. Piosenki z krążka "Dýrð í dauðaþögn" a anglojęzycznych wersjach i pod tytułem "In The Silence" w październiku trafią do sklepów na całym świecie nakładem wytwórni One Little Inian (m.in. Sinead O'Connor). Autorem wszystkich tekstów na płycie jest 72-letni ojciec muzyka, a w nagrywaniu nowych wersji kompozycji Ásgeirowi pomagał ceniony amerykański singer-songwriter John Grant, miłośnik jego talentu, który od jakiegoś czasu jest rezydentem wyspy Gejzerów.

"Jego zmysł melodyczny, niesamowite harmonie, wyczucie rytmu i wirtuozerska gra na akustycznej gitarze przemówią do każdego, niezależnie od tego, w jakim języku Ásgeir zaśpiewa" - mówi Grant o swoim protegowanym.

Traustu promował swój materiał podczas koncertów z Grantem oraz na trasie z Of Monsters & Men. Płyta "In The Silence" ukaże się także na polskim rynku, zaś w listopadzie będziemy mieli niezwykłą okazję by zobaczyć Islandczyka wraz z 5-osobowym zespołem na koncertach w Warszawie, Poznaniu i Katowicach.

"Leyndarmál"
http://www.youtube.com/watch?v=HH6WQBsG8BI

darmowa EPka "The Toe Rag Acoustic Session" do ściągnięcia pod linkiem
http://asgeirtrausti.bandcamp.com/

Cena biletu: 35 zł (przedsprzedaż), 40 zł (w dniu koncert)