Konkurs pełnego metrażu - "Południe jest niczym"

Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych RegioFun wystartował w 2010 roku. Początki – jak z początkami zazwyczaj bywa, były trudne, bo organizatorzy (Instytucja Filmowa Silesia-Film) założyli, że będą pokazywali w Katowicach filmy wspierane przez regionalne fundusze filmowe. Enigmatyczne i ambitne założenie sprawiło, że w efekcie mamy na Śląsku jeden z najprężniejszych branżowych festiwali filmowych w Polsce i to w dodatku o całkiem niezłej pozycji międzynarodowej.

Kolejne edycje ściągnęły do Katowic wszystkich, którzy liczą się w producenckim światku, a w dodatku zaprezentowały zestaw naprawdę interesujących filmów. Producenci przyjechali nie tylko ze względu na nagrody (wysokie, bo aż 25 tys. euro, które trafiają w ręce producenta), ale przede wszystkim na spotkania profesjonalistów. RegioFun bowiem to sesje i panele branżowe, wykłady i prelekcje, warsztaty dla studentów i młodych producentów, a także spotkania „one to one” pomiędzy producentami filmowymi a przedstawicielami funduszy i potencjalnymi inwestorami. Do tego kilkadziesiąt projekcji we wszystkich studyjnych kinach w Katowicach, koncerty i otwarte dyskusje dla, tak zwanego, zwykłego widza. Aż strach pomyśleć, co to będzie, kiedy RegioFun zacznie rozwijać skrzydła! (am)
__________________________________________________________________________________________

Spośród kilkudziesięciu tytułów zgłoszonych do konkursu Komisja selekcyjna po wielu dyskusjach i sporach wybrała finałową ósemkę filmów pełnometrażowych oraz trzynaście krótkich i średnich metraży. To filmy, które na pewno poruszą widzów, pokazują bowiem różnorodne i bogate oblicze współczesnego kina europejskiego. Będzie trochę kontrowersji, ale też wzruszeń i zachwytów. Nie uciekniemy od przemocy, dyskusyjnych tematów, artystycznych poszukiwań.

(źródło: regiofun.pl)
__________________________________________________________________________________________

„Południe jest niczym"
tytuł oryginalny: Il sud è niente
reżyseria: Fabio Mollo
scenariusz: Fabio Mollo, Josella Porto
obsada: Miriam Karlkvist, Vinicio Marchioni, Valentina Lodovini, Andrea Bellisario
kraj produkcji: Włochy, Francja
rok produkcji: 2013
czas trwania: 90 min.
napisy: polskie, angielskie
producent: b24Film
fundusz filmowy: Calabria Film Commission

Biedne Południe Włoch – Region Calabria. Miejsce, z którego wszyscy chcą uciec. Grazia, dziewczyna u progu dorosłości, żyje wspomnieniami o starszym bracie – Pietro zaginionym przed laty. Jej ojciec, właściciel małego sklepu rybnego zmagający się z lokalną mafią, milczy na temat straty syna i tym samym odgradza się od córki, która chce poznać prawdę. Po kolejnej kłótni, Grazia nurkuje i w otchłani morskiej widzi postać człowieka łudząco podobnego do jej brata. Od tego czasu zaczyna wierzyć, że ojciec nie powiedział jej całej prawdy o Pietro, czekającym gdzieś, by go odnaleźć. Reżyser Fabio Mollo tworzy hipnotyzujący obraz o Południu Włoch, krainie bez przyszłości, naturalistyczny i magiczny zarazem. Dodatkowym atutem filmu jest debiutująca na dużym ekranie Miriam Karlkvist, bezbłędna w roli niepokojącej i zbuntowanej Grazii.

(źródło: regiofun.pl)