Film
07.10.2014 / 12:00
09.10.2014 / 13:00
10.10.2014 / 18:00
Bilet - 15 zł
ul. Sokolska 66
Katowice
Kontakt
tel 32 258 05 08
Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych RegioFun wystartował w 2010 roku. Początki – jak z początkami zazwyczaj bywa, były trudne, bo organizatorzy (Instytucja Filmowa Silesia-Film) założyli, że będą pokazywali w Katowicach filmy wspierane przez regionalne fundusze filmowe. Enigmatyczne i ambitne założenie sprawiło, że w efekcie mamy na Śląsku jeden z najprężniejszych branżowych festiwali filmowych w Polsce i to w dodatku o całkiem niezłej pozycji międzynarodowej.

Kolejne edycje ściągnęły do Katowic wszystkich, którzy liczą się w producenckim światku, a w dodatku zaprezentowały zestaw naprawdę interesujących filmów. Producenci przyjechali nie tylko ze względu na nagrody (wysokie, bo aż 25 tys. euro, które trafiają w ręce producenta), ale przede wszystkim na spotkania profesjonalistów. RegioFun bowiem to sesje i panele branżowe, wykłady i prelekcje, warsztaty dla studentów i młodych producentów, a także spotkania „one to one” pomiędzy producentami filmowymi a przedstawicielami funduszy i potencjalnymi inwestorami. Do tego kilkadziesiąt projekcji we wszystkich studyjnych kinach w Katowicach, koncerty i otwarte dyskusje dla, tak zwanego, zwykłego widza. Aż strach pomyśleć, co to będzie, kiedy RegioFun zacznie rozwijać skrzydła! (am)
__________________________________________________________________________________________

Spośród kilkudziesięciu tytułów zgłoszonych do konkursu Komisja selekcyjna po wielu dyskusjach i sporach wybrała finałową ósemkę filmów pełnometrażowych oraz trzynaście krótkich i średnich metraży. To filmy, które na pewno poruszą widzów, pokazują bowiem różnorodne i bogate oblicze współczesnego kina europejskiego. Będzie trochę kontrowersji, ale też wzruszeń i zachwytów. Nie uciekniemy od przemocy, dyskusyjnych tematów, artystycznych poszukiwań.

(źródło: regiofun.pl)
__________________________________________________________________________________________

"Qissa"
tytuł oryginalny: Qissa
reżyseria: Anup Singh
scenariusz: Anup Singh, Madhuja Mukherjee
obsada: Irrfan Khan, Tisca Chopra, Tillotama Shome, Rasika Dugal
kraj produkcji: Niemc, Indie, Holandia, Francja
rok produkcji: 2013
czas trwania: 109 min.
napisy: polskie, angielskie
producent: Heimatfilm
fundusz filmowy: Film und Medienstiftung NRW


Akcja filmu rozpoczyna się w dramatycznym dla Indii roku 1947, w którym doszło
do konfliktu zbrojnego i podziału kraju na Indie i Pakistan. Osią filmu są losy jednej z rodzin, która, podobnie jak setki innych wyznawców sikhizmu, po zamieszkach opuszcza swoją historyczną ojczyznę. Umber Singh z żoną i trzema córkami przeprowadza się do nowego domu i marzy o męskim potomku, który ponownie ugruntowałby pozycję i tożsamość rodziny. Kiedy na świat przychodzi czwarta córka, bohater postanawia zmienić przeznaczenie.
Film przypomina baśń zamkniętą narracyjną klamrą. Już sam tytuł wprowadza specyficzny klimat – qissa w literaturze oznacza tradycyjną opowieść ludową z elementami fantastyki. Czerpanie ze źródeł kultury indyjskiej dostrzec można nie tylko w warstwie narracyjnej, ale także wizualnej (operowanie światłem, kolorami), ścieżce dźwiękowej czy scenografii.

(źródło: regiofun.pl)