Konkurs średniego i krótkiego metrażu - "Elena Asins - Genesis"

Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych RegioFun wystartował w 2010 roku. Początki – jak z początkami zazwyczaj bywa, były trudne, bo organizatorzy (Instytucja Filmowa Silesia-Film) założyli, że będą pokazywali w Katowicach filmy wspierane przez regionalne fundusze filmowe. Enigmatyczne i ambitne założenie sprawiło, że w efekcie mamy na Śląsku jeden z najprężniejszych branżowych festiwali filmowych w Polsce i to w dodatku o całkiem niezłej pozycji międzynarodowej.

Kolejne edycje ściągnęły do Katowic wszystkich, którzy liczą się w producenckim światku, a w dodatku zaprezentowały zestaw naprawdę interesujących filmów. Producenci przyjechali nie tylko ze względu na nagrody (wysokie, bo aż 25 tys. euro, które trafiają w ręce producenta), ale przede wszystkim na spotkania profesjonalistów. RegioFun bowiem to sesje i panele branżowe, wykłady i prelekcje, warsztaty dla studentów i młodych producentów, a także spotkania „one to one” pomiędzy producentami filmowymi a przedstawicielami funduszy i potencjalnymi inwestorami. Do tego kilkadziesiąt projekcji we wszystkich studyjnych kinach w Katowicach, koncerty i otwarte dyskusje dla, tak zwanego, zwykłego widza. Aż strach pomyśleć, co to będzie, kiedy RegioFun zacznie rozwijać skrzydła! (am)
__________________________________________________________________________________________

Spośród kilkudziesięciu tytułów zgłoszonych do konkursu Komisja selekcyjna po wielu dyskusjach i sporach wybrała finałową ósemkę filmów pełnometrażowych oraz trzynaście krótkich i średnich metraży. To filmy, które na pewno poruszą widzów, pokazują bowiem różnorodne i bogate oblicze współczesnego kina europejskiego. Będzie trochę kontrowersji, ale też wzruszeń i zachwytów. Nie uciekniemy od przemocy, dyskusyjnych tematów, artystycznych poszukiwań.

(źródło: regiofun.pl)
__________________________________________________________________________________________

"Elena Asins - Genesis"
tytuł oryginalny: Elena Asins - Genesis
reżyseria: Álvaro Giménez-Sarmiento
scenariusz: Álvaro Giménez Sarmiento, María del Puy Alvarado
kraj produkcji: Hiszpania
rok produkcji: 2014
czas trwania: 18 min.
napisy: polskie, angielskie
producent: María del Puy Alvarado, Malvalanda
fundusz filmowy: Comunidad de Madrid

Elena Asins – bohaterka filmu Álvaro Giméneza Sarmiento – to wybitna hiszpańska artystka konceptualna, od dwudziestu lat mieszkająca na odludziu, w maleńkiej wiosce Azpírotz w Nawarze. Dokument nie opowiada jednak historii jej życia,
ale poprzez wysmakowane, przepiękne ujęcia, niezwykłą ścieżkę dźwiękową, przeplataną fragmentami archiwalnych wypowiedzi artystki, kreśli subtelny portret kobiety, która swoje życie poświęciła pracy. Oglądamy dzieła sztuki, których jest autorką, rzeźby, instalacje, trudne w klasyfikacji formy przestrzenne, punktowane przepięknie kadrowanymi ujęciami, którym towarzyszy niepokojąca muzyka. Fascynująca forma filmu działa na widza magnetycznie i sama w sobie jest dziełem sztuki. Nie wykracza jednak poza formę filmowego eseju, który ogląda
się z prawdziwą przyjemnością.

(źródło: regiofun.pl)