Konkurs średniego i krótkiego metrażu - "Juan i Chmura"

Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych RegioFun wystartował w 2010 roku. Początki – jak z początkami zazwyczaj bywa, były trudne, bo organizatorzy (Instytucja Filmowa Silesia-Film) założyli, że będą pokazywali w Katowicach filmy wspierane przez regionalne fundusze filmowe. Enigmatyczne i ambitne założenie sprawiło, że w efekcie mamy na Śląsku jeden z najprężniejszych branżowych festiwali filmowych w Polsce i to w dodatku o całkiem niezłej pozycji międzynarodowej.

Kolejne edycje ściągnęły do Katowic wszystkich, którzy liczą się w producenckim światku, a w dodatku zaprezentowały zestaw naprawdę interesujących filmów. Producenci przyjechali nie tylko ze względu na nagrody (wysokie, bo aż 25 tys. euro, które trafiają w ręce producenta), ale przede wszystkim na spotkania profesjonalistów. RegioFun bowiem to sesje i panele branżowe, wykłady i prelekcje, warsztaty dla studentów i młodych producentów, a także spotkania „one to one” pomiędzy producentami filmowymi a przedstawicielami funduszy i potencjalnymi inwestorami. Do tego kilkadziesiąt projekcji we wszystkich studyjnych kinach w Katowicach, koncerty i otwarte dyskusje dla, tak zwanego, zwykłego widza. Aż strach pomyśleć, co to będzie, kiedy RegioFun zacznie rozwijać skrzydła! (am)
__________________________________________________________________________________________

Spośród kilkudziesięciu tytułów zgłoszonych do konkursu Komisja selekcyjna po wielu dyskusjach i sporach wybrała finałową ósemkę filmów pełnometrażowych oraz trzynaście krótkich i średnich metraży. To filmy, które na pewno poruszą widzów, pokazują bowiem różnorodne i bogate oblicze współczesnego kina europejskiego. Będzie trochę kontrowersji, ale też wzruszeń i zachwytów. Nie uciekniemy od przemocy, dyskusyjnych tematów, artystycznych poszukiwań.

(źródło: regiofun.pl)
__________________________________________________________________________________________

"Juan i Chmura"
tytuł oryginalny: Juan y la Nube
reżyseria: Giovanni Maccelli
scenariusz: Susana López Rubio
kraj produkcji: Hiszpania
rok produkcji: 2014
czas trwania: 14 min.
producent: Giovanni Maccelli
fundusz filmowy: Comunidad de Madrid

Juan to chłopiec, który nie ma żadnych przyjaciół wśród rówieśników. A Chmura
to chmura, która nie ma przyjaciół wśród chmur. Po spotkaniu bardzo szybko stają się dla siebie najbliższymi towarzyszami, Chmura pomaga Juanowi przetrwać codzienną nudę, a on staje się dla niej niezrównanym wspólnikiem zabaw.
Gdy rodzina Juana wyprowadza się do wielkiego miasta, przyjaciele tracą kontakt.
Po latach, w najmniej oczekiwanym momencie ich losy splotą się ponownie... Stworzona za pomocą plasteliny animacja w ciekawy sposób bawi się kolorem, pozostawiając część filmu czarno-białą. „Juan i Chmura” to wzruszająca opowieść o niecodziennej przyjaźni, która przypomina o dziecku tkwiącym w każdym z nas.

(źródło: regiofun.pl)