Konkurs średniego i krótkiego metrażu - "Ojciec i syn"

Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych RegioFun wystartował w 2010 roku. Początki – jak z początkami zazwyczaj bywa, były trudne, bo organizatorzy (Instytucja Filmowa Silesia-Film) założyli, że będą pokazywali w Katowicach filmy wspierane przez regionalne fundusze filmowe. Enigmatyczne i ambitne założenie sprawiło, że w efekcie mamy na Śląsku jeden z najprężniejszych branżowych festiwali filmowych w Polsce i to w dodatku o całkiem niezłej pozycji międzynarodowej.

Kolejne edycje ściągnęły do Katowic wszystkich, którzy liczą się w producenckim światku, a w dodatku zaprezentowały zestaw naprawdę interesujących filmów. Producenci przyjechali nie tylko ze względu na nagrody (wysokie, bo aż 25 tys. euro, które trafiają w ręce producenta), ale przede wszystkim na spotkania profesjonalistów. RegioFun bowiem to sesje i panele branżowe, wykłady i prelekcje, warsztaty dla studentów i młodych producentów, a także spotkania „one to one” pomiędzy producentami filmowymi a przedstawicielami funduszy i potencjalnymi inwestorami. Do tego kilkadziesiąt projekcji we wszystkich studyjnych kinach w Katowicach, koncerty i otwarte dyskusje dla, tak zwanego, zwykłego widza. Aż strach pomyśleć, co to będzie, kiedy RegioFun zacznie rozwijać skrzydła! (am)
__________________________________________________________________________________________

Spośród kilkudziesięciu tytułów zgłoszonych do konkursu Komisja selekcyjna po wielu dyskusjach i sporach wybrała finałową ósemkę filmów pełnometrażowych oraz trzynaście krótkich i średnich metraży. To filmy, które na pewno poruszą widzów, pokazują bowiem różnorodne i bogate oblicze współczesnego kina europejskiego. Będzie trochę kontrowersji, ale też wzruszeń i zachwytów. Nie uciekniemy od przemocy, dyskusyjnych tematów, artystycznych poszukiwań.

(źródło: regiofun.pl)
__________________________________________________________________________________________

„Ojciec i syn"
tytuł oryginalny: Ojciec i syn
reżyseria: Paweł Łoziński
scenariusz: Paweł Łoziński, Marcel Łoziński
obsada: Paweł Łoziński, Marcel Łoziński
kraj produkcji: Polska
rok produkcji: 2013
czas trwania: 54 min.
napisy: angielskie
producent: Łoziński Production sp. z o.o.
fundusz filmowy: Mazowiecki Fundusz Filmowy / Mazovia Film FundFilm jest przykładem praktyki autobiograficznej we współczesnym kinie dokumentalnym. Marcel i Paweł Łozińscy – ojciec i syn, należący do grona uznanych polskich dokumentalistów, ustawiają siebie w pozycji nie tylko autorów, ale także bohaterów filmowej opowieści. Wspólnie realizowany utwór jest zapisem ich podróży do Paryża, miejsca urodzenia ojca, która staje się pretekstem do sięgnięcia w głąb rodzinnej historii. Rozmawiają odważnie, bez taryfy ulgowej o łączącej obydwu mężczyzn relacji, postawie życiowej, pozwalając na symboliczną konfrontację.

Film utrzymany jest w klimacie osobistego dziennika z podróży, która odbywa się w dwóch wymiarach: przestrzennym i duchowym. Autobiograficzną formułę wzmacniają fragmenty filmów z domowego archiwum. Pomimo iż w centrum uwagi znajduje się mikrohistoria konkretnej rodziny, w filmie nabiera szerszego znaczenia – podkreśla wagę rozmowy, przywoływania niewypowiedzianych emocji i przemilczanych doświadczeń.

(źródło: regiofun.pl)