Milian 80!

Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Benefis Jerzego Miliana z okazji 80. urodzin artysty


Koncert pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy
Jerzy Milian – najwybitniejszy polski wibrafonista, jazzman, kompozytor, aranżer oraz spiritus movens nieistniejącego już dziś zespołu Orkiestry Rozrywkowej Polskiego Radia i Telewizji, 10 kwietnia br. będzie obchodził 80e urodziny.


Z okazji tego wyjątkowego jubileuszu zapraszamy na koncert Orkiestry Rozrywkowej PRiTV w Katowicach, która na ten jeden jedyny dzień zostanie reaktywowana.

Wśród solistów usłyszymy takie sławy polskiej estrady jak, między innymi Ewa Śnieżanka, Alicja Majewska, Zbigniew Wodecki, Krzysztof Krawczyk i Andrzej Dąbrowski. Wszyscy współpracowali przed laty z założoną w 1973 roku przez Jerzego Miliana Orkiestrą.


Nagrywali z nią również, m.in.: Iga Cembrzyńska, Eleni, Halina Frąckowiak, Anna German, Irena Jarocka, Anna Jantar, Maria Koterbska, Halina Kunicka czy Ryszard Rynkowski.


Początki Orkiestry Miliana nie były łatwe. Przez pierwsze 10 lat nie miała własnej siedziby z salą prób. Dopiero po czterech latach uzyskała pełne instrumentarium. Spektakularny sukces przyszedł w 1988 roku z chwilą wydania pierwszej w historii polskiej muzyki rozrywkowej płyty kompaktowej: „Big-Band Sounds with Jerzy Milian", koniec natomiast wraz z transformacją ustrojową w 1991 roku. Nie przetrwało jej wiele orkiestr radiowych.Jerzy Milian to żywa legenda polskiej muzyki. Stał się rozpoznawalny za sprawą słynnego sekstetu Krzysztofa Komedy. Potem był kwintet prowadzony wspólnie z Janem Ptaszynem-Wróblewskim. Przez cztery lata (1966-69) prowadził także własne trio, w którym grali Grzegorz Gierłowski i Jacek Bednarek. Od końca lat 50. nieprzerwanie realizuje się jako kompozytor – tworząc zarówno krótkie, przebojowe utwory, jak i rozbudowane, awangardowe formy. Przez kilkanaście lat Zespół Jerzego Miliana regularnie nagrywał na potrzeby Polskiego Radia w Poznaniu. Muzyk współpracował także z innymi zespołami radiowymi – m.in. Studiem Jazzowym, Orkiestrą Taneczną i Poznańską Piętnastką Radiową. Od 1973 roku prowadził przez siedemnaście lat Orkiestrę Rozrywkową PRiTV w Katowicach, występując z nią na licznych koncertach, festiwalach i dokonując niezliczonej ilości nagrań na potrzeby radiowego archiwum. Po rozwiązaniu Orkiestry zrealizował kilka premierowych projektów (m.in. nagrany solo album „Milianalia”). Zaczęły się także ukazywać niepublikowane wcześniej materiały z jego bogatego archiwum. Ukończył poznańską PŚSM w klasie fortepianu, gry na wibrafonie uczył się sam. W studiowaniu kompozycji pomogli mu Bogusław Schaeffer, Felicjan Dąbrowski oraz Wolfram Heicking. Poza granicami Polski kompozycje i wibrafon Miliana można było usłyszeć z orkiestrą Gustava Broma (Czechosłowacja), Güntera Gollascha (NRD) oraz prowadzoną przez Etienne’a Verschuerena BRT (Belgia). Oprócz muzyki jego pasją jest malarstwo – maluje głównie ikony, które prezentował na kilku wystawach. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim (1980), Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta (1986), medalem Pro Sinfonika (1995) oraz Krzyżem Komandorskim Polonia Restituta (2004).


Bilety: 25, 35 zł. Do nabycia od 6 lutego 2015 na Ticketportal.pl, Biletyna.pl, Ticketpro.pl
Rezerwacje: bow@ck.art.pl, 32 609 03 31/32 oraz Anna Sekuła: 604 900 717