{oh!} Pasyjnie...

Muzyka
Performance
Interdyscyplinarne
29.03.2015 / 19:30
Wstęp - wolny
ul. Plac Emila Szramka
Katowice
Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

{oh!} Orkiestra Historyczna po rozpoczynającym jej sezon artystyczny koncercie w Zamku Królewskim w Warszawie oraz koncercie finałowym Festiwalu Musica Poetica w Tarnowie wraca do Katowic, by po raz pierwszy w tym roku zaprezentować się mieszkańcom Śląska. Jak zwykle {oh!} przygotowała dla słuchaczy wyjątkowy repertuar - w programie koncertu znajdą się odkryte dopiero w 2000 r., po prawie 300 latach od ich powstania, instrumentalne Concerti grossi Francesco Scarlattiego (brata słynnego Alessandro). Głównym wydarzeniem będzie jednak wykonanie pasyjnej kantaty „Maria quaerit Christum Firlium” najstarszego z wiedeńskich klasyków – J. Haydna, która zostanie wykonana po raz pierwszy w Polsce! Wraz z {oh!} Orkiestrą Historyczną wystąpi znakomita niemiecka sopranistka Constanze Backes.

Program koncertu skupiony będzie wokół sekwencji Stabat Mater dolorosa, opisującej ból Marii stojącej pod krzyżem - jednego z najbardziej inspirujących tematów w dawnej sztuce, także muzycznej. Utwory nawiązujące do okresu pasyjnego wypełnią przestrzeń Kościoła Mariackiego dostarczając słuchaczom niezwykłych doznań, zarówno muzycznych jak i duchowych oraz wprowadzając publiczność w chwilę przedświątecznej zadumy.

Podczas koncertu miłośnicy muzyki dawnej będą mieli okazję usłyszeć świetną niemiecką sopranistkę Constanze Backes. Jest laureatką Lady Nixon Award, nominowaną przez samego Johna Eliotta Gardinera. Ma za sobą udział w największych festiwalach (m.in. Festiwalu Händla w Göttingen czy Bachfest w Lipsku), a także wykonaniach i nagraniach najważniejszych partii operowych dla słynnej wytwórni Deutsche Grammophon, pod batutą wspomnianego wcześniej Gardinera.

Program:
{oh!} Pasyjnie...
Francesco Scarlatti (1666¬ ok.1741) Sonata IX D¬dur
Grave, Presto, Larghetto, Largo, Presto

Sekwencja „Stabat mater dolorosa”

Francesco Scarlatti – Sonata III a¬moll
Allegro, Andante, [...], [...]

Giovanni Felice Sanches ( 1600¬-1679) „Pianto della Madonna”

F. Scarlatti ¬ Sonata IV e¬moll
Largo, Allegro, Largo, [...]

J. Haydn (1732-1809) Kantata „Maria quærit Christum Filium”

{oh!} Orkiestra Historyczna
Constanze Backes¬ - sopran

{oh!} Orkiestra Historyczna:
Martyna Pastuszka (koncertmistrz), Dominika Małecka, Alicja Sierpińska, Adam Pastuszka, Małgorzata Malke - skrzypce
Florian Deuter - altówka
Bartosz Kokosza - wiolonczela
Anna Firlus - klawesyn
Krzysztof Firlus - kontrabas

Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Katowice.