Panorama regionalnych funduszy filmowych: "Między światami"

Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych RegioFun wystartował w 2010 roku. Początki – jak z początkami zazwyczaj bywa, były trudne, bo organizatorzy (Instytucja Filmowa Silesia-Film) założyli, że będą pokazywali w Katowicach filmy wspierane przez regionalne fundusze filmowe. Enigmatyczne i ambitne założenie sprawiło, że w efekcie mamy na Śląsku jeden z najprężniejszych branżowych festiwali filmowych w Polsce i to w dodatku o całkiem niezłej pozycji międzynarodowej.

Kolejne edycje ściągnęły do Katowic wszystkich, którzy liczą się w producenckim światku, a w dodatku zaprezentowały zestaw naprawdę interesujących filmów. Producenci przyjechali nie tylko ze względu na nagrody (wysokie, bo aż 25 tys. euro, które trafiają w ręce producenta), ale przede wszystkim na spotkania profesjonalistów. RegioFun bowiem to sesje i panele branżowe, wykłady i prelekcje, warsztaty dla studentów i młodych producentów, a także spotkania „one to one” pomiędzy producentami filmowymi a przedstawicielami funduszy i potencjalnymi inwestorami. Do tego kilkadziesiąt projekcji we wszystkich studyjnych kinach w Katowicach, koncerty i otwarte dyskusje dla, tak zwanego, zwykłego widza. Aż strach pomyśleć, co to będzie, kiedy RegioFun zacznie rozwijać skrzydła! (am)
__________________________________________________________________________________________

„Między światami"
tytuł oryginalny: Zwischen Welten
reżyseria: Feo Aladag
scenariusz: Feo Aladag, Matthias Kock, Judith Kaufmann
obsada: Ronald Zehrfeld, Mohsin Ahmady, Saida Barmaki
kraj produkcji: Niemcy
rok produkcji: 2014
czas trwania: 98 min.
napisy: polskie, angielskie
producent: Independent Artists Filmproduktion
fundusz filmowy: Medienboard Berlin-Brandenburg, Film- und Medienstiftung NRW

Jasper, służący w armii niemieckiej, zasila Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa, odpowiedzialne za utrzymanie pokoju w Afganistanie. Od czasu śmierci brata tylko czeka na kolejne rozkazy by zagłuszyć cierpienie. Otrzymuje zadanie. Ma ze swoimi ludźmi ochraniać przed Talibami mieszkańców jednej z wiosek. W kontaktach z miejscowymi ma go wspierać Tarik – młody afgański tłumacz. Chłopak ma nadzieję, że pomoc Zachodnim wojskom zwiększy szanse jego i jego rodziny na wyjazd do Europy. W ojczyźnie niebezpieczeństwo czyha na siostrę Tarika, która wbrew przekonaniom fundamentalistów, pragnie zdobyć wykształcenie. Wkrótce Jasper będzie musiał podjąć decyzje jak daleko jest w stanie się posunąć w pomocy mieszkańcom wioski i Tarikowi.
Reżyser – Feo Aldag zastanawia się nad sensem pomocy państw zachodnich w Afganistanie. Stawia pytanie, czy w razie zagrożenia ważniejsza będzie wojskowa biurokracja czy życie ludzkie.
(źródło: regiofun.pl)