Panorama regionalnych funduszy filmowych: "Parsykie kaprysy"

Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych RegioFun wystartował w 2010 roku. Początki – jak z początkami zazwyczaj bywa, były trudne, bo organizatorzy (Instytucja Filmowa Silesia-Film) założyli, że będą pokazywali w Katowicach filmy wspierane przez regionalne fundusze filmowe. Enigmatyczne i ambitne założenie sprawiło, że w efekcie mamy na Śląsku jeden z najprężniejszych branżowych festiwali filmowych w Polsce i to w dodatku o całkiem niezłej pozycji międzynarodowej.

Kolejne edycje ściągnęły do Katowic wszystkich, którzy liczą się w producenckim światku, a w dodatku zaprezentowały zestaw naprawdę interesujących filmów. Producenci przyjechali nie tylko ze względu na nagrody (wysokie, bo aż 25 tys. euro, które trafiają w ręce producenta), ale przede wszystkim na spotkania profesjonalistów. RegioFun bowiem to sesje i panele branżowe, wykłady i prelekcje, warsztaty dla studentów i młodych producentów, a także spotkania „one to one” pomiędzy producentami filmowymi a przedstawicielami funduszy i potencjalnymi inwestorami. Do tego kilkadziesiąt projekcji we wszystkich studyjnych kinach w Katowicach, koncerty i otwarte dyskusje dla, tak zwanego, zwykłego widza. Aż strach pomyśleć, co to będzie, kiedy RegioFun zacznie rozwijać skrzydła! (am)
__________________________________________________________________________________________

„Paryskie kaprysy"
tytuł oryginalny: Paris Follies
reżyseria: Marc Fitoussi
scenariusz: Marc Fitoussi, Sylvie Dauvillier
obsada: Isabelle Huppert, Jean-Pierre Darroussin, Michael Nyqvist
kraj produkcji: Francja
rok produkcji: 2014
czas trwania: 98 min.
napisy: polskie, angielskie
producent: Avenue B Productions, Vito Films, SND
fundusz filmowy: Région Ile-de-France, Région Haute-NormandieBrigitte – brawurowo grana przez Isabelle Huppert – jest panią w średnim wieku. Mieszka na wsi, w Normandii, gdzie życie może nie jest zbyt ekscytujące, ale na pewno dość spokojne i szczęśliwe. Mieszka z mężem w dużym domu, na farmie, gdzie wspólnie hodują bydło. Ich dzieci dorosły, wyzwania się skończyły, w codzienność wdarła się nuda. Pewnego dnia przypadek sprawia, że Brigitte
wyjeżdża na kilka dni do Paryża. Tam z szarej myszki przeobraża się w barwnego i nieobliczalnego motyla. Przeżywa przygodę, która zmienia ją nie do poznania.

Słodko-gorzki melodramat o kryzysie wieku średniego, który tym razem dotyka kobietę. Rewelacyjnie zagrany przez wybitnych francuskich aktorów średniego pokolenia jest opowieścią o tym, że kiedy
mowa o uczuciach i emocjach, wiek i życiowe doświadczenie przestają mieć znaczenie.

(źródło: regiofun.pl)