Panorama regionalnych funduszy filmowych: "Wielki dom"

Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych RegioFun wystartował w 2010 roku. Początki – jak z początkami zazwyczaj bywa, były trudne, bo organizatorzy (Instytucja Filmowa Silesia-Film) założyli, że będą pokazywali w Katowicach filmy wspierane przez regionalne fundusze filmowe. Enigmatyczne i ambitne założenie sprawiło, że w efekcie mamy na Śląsku jeden z najprężniejszych branżowych festiwali filmowych w Polsce i to w dodatku o całkiem niezłej pozycji międzynarodowej.

Kolejne edycje ściągnęły do Katowic wszystkich, którzy liczą się w producenckim światku, a w dodatku zaprezentowały zestaw naprawdę interesujących filmów. Producenci przyjechali nie tylko ze względu na nagrody (wysokie, bo aż 25 tys. euro, które trafiają w ręce producenta), ale przede wszystkim na spotkania profesjonalistów. RegioFun bowiem to sesje i panele branżowe, wykłady i prelekcje, warsztaty dla studentów i młodych producentów, a także spotkania „one to one” pomiędzy producentami filmowymi a przedstawicielami funduszy i potencjalnymi inwestorami. Do tego kilkadziesiąt projekcji we wszystkich studyjnych kinach w Katowicach, koncerty i otwarte dyskusje dla, tak zwanego, zwykłego widza. Aż strach pomyśleć, co to będzie, kiedy RegioFun zacznie rozwijać skrzydła! (am)
__________________________________________________________________________________________

„Wielki dom"
tytuł oryginalny: Casa Grande
reżyseria: Fellipe Barbosa
scenariusz: Fellipe Barbosa, Karen Sztajnberg
obsada: Thales Cavalcanti, Marcello Novaes, Suzana Pires
kraj produkcji: Brazylia
rok produkcji: 2014
czas trwania: 115 min.
napisy: polskie, angielskie
producent: Migdal Filmes
fundusz filmowy: RioFilme

W luksusowej dzielnicy Rio de Janeiro stoi przestronna willa, w której mieszka rodzina siedemnastoletniego Jeana – ojciec, matka i młodsza siostra. Chłopiec dorasta w otoczeniu służby, pokojówek i kierowców, chodzi do prywatnej szkoły i niczego mu nie brakuje. Sporo wie o polityce społecznej kraju, rasizmie, kłopotach Brazylii. Jednak tak naprawdę nie wie nic o świecie, który go otacza. Nie rozumie, że przemoc i bieda są częścią rzeczywistości wielu jego przyjaciół i znajomych
oraz że jego własne otoczenie jest iluzoryczne i oparte na złudzeniach.
Pokazywany w Rotterdamie film Felipe Barbosy to świetnie opowiedziana historia dojrzewania we współczesnym świecie, gdzie pieniądz zdaje się zastępować więzi rodzinne i społeczne. Pod płaszczem przepięknie skonstruowanych ujęć i niekończących się jazd kamery kryje się portret współczesnej Brazylii – pełnej sprzeczności i kontrastów.

(źródło: regiofun.pl)