Podróż na Marsa - seans z muzyką na żywo

Liczba osób, które wezmą udział w tym wydarzeniu: 0
Zaloguj się, aby dołączyć do wydarzenia

Podróż na Marsa, reż H. Madsen, 1918, Dania, 97 min.

Helatone Trio - improwizowany skład, który tworzą: Bartek Kapsa - perkusista Contemporary Noise Sextet, Thomas Kolarczyk - berliński kontrabasista znany z Tone Raw czy Somnambulist, oraz Tomek Gadecki - trójmiejski saksofonista (Olbrzym i Kurdupel).

Zespół eksploruje rejony muzyki improwizowanej, tworzonej w czasie rzeczywistym. W dużej mierze opartej na poszukiwaniu formy i brzmienia zawsze od nowa i zawsze inaczej. Nie stroniąc jednak od melodii czy poszukiwań ciekawych struktur rytmicznych Helatone Trio wypracowało swój własny, oryginalny język muzyczny.

"Podróż na Marsa" (reż.Holger Madsen, 1918) to jedna z pierwszych Kosmicznych Oper. Film opowiada o losach kapitana Avanti Planetaros (Gunnar Tolnaes) i jego podróży statkiem kosmicznym „Excelsior” na Marsa, gdzie odkrywa rasę istot w białych szatach - marsjańskich wegetarian żyjących w pokoju i równowadze.

Nakręcony podczas pierwszej wojny światowej film jest również manifestem sprzeciwu wobec okrucieństwa i bezsensu działań wojennych tak bardzo wyniszczających ówczesną Europę. Przesłanie pokoju i moralności pochodzi od archaicznego, ale i zaawansowanego społeczeństwa z Marsa, które ma nadzieję wpłynąć na cywilizację ziemską i oderwać ją od złych nawyków, takich jak przemoc, wojna i konflikty terytorialne.

Uboga wiedza na temat kosmosu i sposobów podróżowania w nim, czy też wyglądu
innych planet i pozaziemskich cywilizacji czyni ten film jeszcze ciekawszym i zabawnym.

Bilety: 25 zł